Poisťovňa Union uhradí nemocniciam vyššie platby, ale očakáva aj refundáciu COVID nákladov od štátu

UNION
Zdravotná poisťovňa Union sa dohodla s UNLP na ďalšej spolupráci. Foto: ilustračné, SITA/Tomáš Benedikovič

Zástupcovia zdravotnej poisťovne Union a vedenie Asociácie nemocníc Slovenska opäť rokovali o platbách pre nemocnice. Asociácia predložila podrobnú kalkuláciu toho, o koľko musia pre legislatívne povinnosti navýšiť svojim zamestnancom platy v roku 2021.

Zdravotná poisťovňa to podľa jej vyjadrení preverila a rozhodla o zaplatení podielu. Napriek tomu, že príjmy Unionu z verejného zdravotného poistenia tvoria 8,3 percenta, pristúpili na kompromis a podľa metodiky DRG odhadov vykryjú nemocniciam 9 percent podielu na valorizácii.

Viac o téme: Koronavírus

Union zdravotná poisťovňa zároveň sanuje nižšie príjmy nemocníc spôsobené výpadkom ich obvyklej výkonnosti, pokračuje v úhradách mobilných odberových miest a očkovania nad rámec dohodnutých zmluvných objemov.

„Vzhľadom na to, že finančné zdroje na testovanie a očkovanie neboli kalkulované pre rozpočet verejného zdravotného poistenia veríme, že ministerstvo zdravotníctva a ministerstvo financií prídu aktívne s refundáciou COVID nákladov zdravotným poisťovniam. V opačnom prípade budú sektoru chýbať peniaze na poskytnutie inej potrebnej starostlivosti pacientom, ktorí čakajú na poskytnutie potrebnej starostlivosti po odznení covid situácie,“ povedala riaditeľka sekcie zdravotného poistenia v Unione Elena Májeková. Zmluvy asociácie a Unionu budú po podpise dodatkov platné s presahom až do roku 2022.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Elena Májeková
Firmy a inštitúcie ANS Asociácia nemocníc SlovenskaUnion zdravotná poisťovňa