Popradská nemocnica má obsadené všetky COVID lôžka, situácia sa zhoršuje aj v Spišskej Novej Vsi

Pľúcna ventilácia
Foto: ilustračné, Getty images

V popradskej nemocnici už majú obsadené všetky lôžka určené pre COVID pacientov. Nemocnica pracuje na zlučovaní niektorých oddelení, aby mohla zabezpečiť personál pre ďalšiu fázu reprofilizácie a následne rozšíriť počet lôžok pre pacientov s koronavírusom.

Pre agentúru SITA to uviedla hovorkyňa nemocnice Sylvia Galajda. Dodala, že čo sa týka operačných zákrokov, nemocnica prešla do fázy onko-akútnej operatívy.

Dvojnásobný nárast hospitalizovaných v Levoči

Na COVID oddelení so špeciálnym režimom bolo v utorok v Poprade hospitalizovaných 20 pacientov na kyslíkových lôžkach a štyria pacienti boli napojení na HighFlow ventiláciu. „COVID oddelenie anestéziológie a intenzívnej medicíny má šesť pacientov, ktorí sú napojení na umelú pľúcnu ventiláciu,“ priblížila hovorkyňa.

Viac o téme: Koronavírus

Okrem toho má nemocnica 13 pozitívnych zamestnancov a ďalších 11 je v karanténe. Tretia vlna pandémie je podľa tamojších lekárov v porovnaní s druhou výrazne agresívnejšia. A to, čo sa týka nástupu a priebehu ochorenia, zároveň aj rýchlosti zmeny zdravotného stavu týchto pacientov k horšiemu.

Od minulého týždňa zaznamenali dvojnásobný nárast hospitalizovaných pacientov s koronavírusom v nemocnici v Levoči. „K dnešnému dňu sa na oddelení COVID staráme o 22 pozitívnych pacientov, pričom dostupných lôžok pre týchto pacientov máme 23. Evidujeme tiež 21 pozitívnych zamestnancov na ochorenie COVID-19 a dvaja zamestnanci sú v karanténe,“ uviedla námestíčka pre ošetrovateľskú starostlivosť Lucia Boháčová.

Pozastavili elektívnu zdravotnú starostlivosť

Počas minulého týždňa podľa jej slov v mobilnom odberovom mieste vykonali 1 175 antigénových testov, z ktorých bolo 71 pozitívnych. PCR testov sa vykonalo 613 a z toho bolo 180 pozitívnych.

Situácia sa zhoršuje aj v spišskonovoveskej nemocnici. Aktuálne tam majú hospitalizovaných 23 pacientov s ochorením COVID-19. Podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebujú piati pacienti. „Keďže nemocnica prešla do tretej fáze reprofilizácie lôžok, dnešným dňom boli nútení pozastaviť elektívnu zdravotnú starostlivosť,“ doplnila pre SITA Bianka Krejčíová, špecialistka PR siete nemocníc Svet zdravia.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Lucia BoháčováSylvia Galajda
Firmy a inštitúcie Nemocnica LevočaNemocnica PopradNemocnica Svet zdravia Spišská Nová Ves