Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
VšZP, Union, Dôvera
Foto: ilustračné, SITA - koláž WBN.
3. 09. 2019 10:10 PoisťovníctvoSlovensko Marek elias.jpg od vZdravotnictve.sk

Posledný termín na zmenu poisťovne sa blíži. Oplatí sa zmeniť?

Posledný septembrový deň je zároveň aj termínom, kedy môžete zmeniť zdravotnú poisťovňu. Ak podáte prihlášku po 30. septembri, bude síce platná, ale v novej poisťovni budete až od roku 2021.

Prihlášku možno aj odvolať, tiež do konca septembra. Ak by ste podali viac prihlášok, pričom žiadnu nevezmete späť, všetky budú neplatné a zostávate tam, kde ste boli.

Prihlášky následne skontroluje Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou. Do pár týždňov ich potvrdí, alebo vyhlási za neplatné.

Poistencom novej poisťovne sa tak stanete od 1. januára 2020.

Ako postupovať, ak chcete zmeniť poisťovňu

Kontaktujete iba tú zdravotnú poisťovňu, do ktorej sa chcete prepoistiť. Zo súčasnej poisťovne sa netreba odhlasovať, ani jej vracať preukaz.

Môžete navštíviť pobočku poisťovne, zavolať jej call centrum, alebo vyplniť formulár elektronicky.

Všeobecná zdravotná poisťovňa
  • Call centrum: 0850 003 003 v pracovných dňoch od 8:00 do 18:00; mimo týchto hodín dvíha telefón odkazovač
  • Poisťovňa ponúka niekoľko typov online formulára
Dôvera
  • Call centrum: 0850 850 850 v pracovných dňoch od 7:00 do 19:00; mimo týchto hodín máte možnosť zvoliť spätné zavolanie a poisťovňa sa vám ozve sama
  • Poistiť sa dá aj cez internet.
Union
  • Call centrum: 0850 003 333 v pracovných dňoch od 7:30 do 18:00; mimo týchto hodín môžete zanechať odkaz a poisťovňa vás spätne kontaktuje
  • Online formulár alebo tlačivo na stiahnutie

V benefitoch sa predháňajú

Zdravotné poisťovne neustále rozširujú okruh benefitov, ktoré ponúkajú svojim poistencom. Nie je to tak dávno, čo sme na tomto mieste mohli vymenovať všetky. To už neplatí.

Medzi najdôležitejšie benefity patria výkony, ktoré poisťovne platia nad rámec povinného poistenia. Napríklad tak môžu platiť preventívne prehliadky mimo staveného veku alebo intervalu, ktorý určuje zákon.

V ostatnom čase prispievajú aj na starostlivosť u zubárov. Pre svojich poistencov ponúkajú aj zľavy v partnerstvách s komerčnými poisťovňami.

Všeobecná zdravotná poisťovňa okrem toho ponúka aj zľavy na tovar či vstup do fitness centier, plavární či kúpeľov.

Dôvera tiež vyzdvihuje výhody svojej elektronickej pobočky a aplikácie do smartfónu.

Union upozorňuje na to, že vracia doplatky na lieky pre všetky deti.

Ľudia so zmenou poisťovne váhajú

Napriek snahe poisťovní sú však pohyby na trhu minimálne. Vlani zmenilo poisťovňu menej ako 2,6 % z poistencov.

A hoci najväčšia poisťovňa, štátna VšZP, klientov dlhodobo stráca, podiely jednotlivých poisťovní na trhu sa nemenia. Všeobecná ostáva na čele, nasledovaná Dôverou a najmenšia je Union.

Okrem benefitov totiž ľudia nemajú reálnu motiváciu poisťovňu zmeniť. Je len málo prípadov, kedy ich poskytovateľ nemá zmluvu s niektorou z poisťovní. Poistné sa však platí rovnako a rovnaký je aj uhrádzaný rozsah zdravotnej starostlivosti.

K téme

Všeobecná zdravotná poisťovňa očakáva na konci roka stratu 60 miliónov eur Generiká a biosimiláre by mohli ušetriť ďalšie desiatky miliónov eur

Témy

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

V prípade vraždy novinára Kuciaka sa procesné strany oboznamujú s vyšetrovacím spisom Video: Tackal sa pri čiare a po spadnutí vstal na tretí pokus, rozhodca Milan sa vyfarbil Mám pocit, že na Slovensku chýba nadšenie niečo budovať, vyhlásil Danko Čo sa tým zmení, ak sa po štvrtý raz stanem majstrom sveta, pýtal sa Peter Sagan Košická župa ponúkla odkúpenie oceliarne U. S. Steel za jedno euro, Žigovo ministerstvo sa rozohnilo Brexit bez dohody spôsobí nenapraviteľné a vážne škody, varujú európske združenia výrobcov áut

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X