Používate na varenie drevo? Hrozia vám zdravotné problémy

Pluca.jpg
Varenie na dreve škodí pľúcam. Foto: Pixabay.com

Varenie s pomocou biomasy vystavuje ľudí vážnym problémom s pľúcami a dýchaním. Tvrdí to nová štúdia, ktorú prezentovali na výročnom stretnutí Rádiologickej spoločnosti Severnej Ameriky (RSNA).

Biomasu, pod ktorú spadá napríklad drevo, využívajú na varenie približne tri miliardy ľudí na svete.

Znečisťujúce látky z tejto činnosti prispievajú k zhruba štyrom miliónom úmrtí ročne na choroby súvisiace so znečistením ovzdušia v domácnostiach.

Zmenu ovplyvňujú peniaze i zvyky

Verejné iniciatívy sa snažia podporiť prechod z využitia biomasy k čistejšiemu spaľovaniu skvapalneného ropného plynu.

Finančné obmedzenia a neochota zmeniť svoje návyky sú faktory spojené s nedostatkom informácií o vplyve dymu z biomasy na zdravie pľúc.

Spoluautor štúdie Abhilash Kizhakke Puliyakote z Lekárskej fakulty Kalifornskej univerzity v San Diegu vyhlásil, že „je dôležité nájsť, pochopiť a zvrátiť prvotné zmeny vyplývajúce z chronického vystavenia emisií z biomasy“.

Metódy výskumu

Tím viedol Eric A. Hoffman z University of Iowa.

Pozorovali dopad znečisťujúcich látok zo sporákov u 23 ľudí variacich so skvapalneným ropným plynom alebo drevom v Indii.

Merali koncentrácie látok v domoch a potom študovali fungovanie pľúc u každého respondenta.

Použili pritom tradičné testy, ako spirometriu, ale aj pokročilé CT skenovanie. Spravili napríklad jednu snímku, keď sa človek nadýchol a ďalšiu, keď vydýchol. Sledovali rozdiely na obrázkoch a skúmali, ako pľúca fungovali.

Zadržiavanie vzduchu v pľúcach

Ľudia, ktorí varili s drevom, boli vystavení väčšej koncentrácii znečisťujúcich látok a bakteriálnych endotoxínov. Takisto u nich pozorovali výrazne vyššiu úroveň zadržiavania vzduchu v pľúcach, čo má súvis s ochoreniami tohto orgánu.

Lekár Kizhakke Puliyakote vysvetlil, že tento jav nastáva, keď časť pľúc nedokáže efektívne vymieňať vzduch s vonkajším prostredím. „Táto časť má narušenú výmenu plynov,“ uviedol.

U malej časti tejto skupiny respondentov takisto zistili, že mali veľmi vysokú úroveň zadržiavania vzduchu a abnormálnu mechaniku tkanív.

U približne jednej tretiny ľudí variacich s drevom skončilo približne 50% vzduchu zadržaných v pľúcach.

Prínos CT skenovania

Analýza s pomocou CT odhalila nové informácie, ktoré konvenčné testy podceňovali. „Rozsah poškodenia z biomasy tradičné testy dostatočne nezachytia. Potrebné sú pokročilé a oveľa citlivejšie prístupy, akým je napríklad CT,“ povedal Kizhakke Puliyakote.

Objasnil, že experti tak môžu pozorovať aj malé zmeny v konkrétnych častiach ešte pred prepuknutím ochorenia. Takisto je možné sledovať jeho následný vývoj počas krátkeho časového obdobia.

Odporučil, aby sa ľudia dlhodobo vystavení dymu, ktorý vzniká pri spracovaní biomasy, podrobili kompletnému vyšetreniu pľúc.

Štúdia poukázala aj na negatívny dopad dymu z lesných požiarov na zdravie človeka, čomu by sa mohli venovať ďalšie výskumy.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Abhilash Kizhakke PuliyakoteEric A. HoffmanKizhakke Puliyakote
Firmy a inštitúcie Lekárska fakulta Kalifornskej univerzity v San DieguRádiologická spoločnosť Severnej Ameriky (RSNA)University of Iowa