Prejde skôr optimalizácia siete nemocníc či stratifikácia? Analytik Smatana sa prikláňa k prvej možnosti

Nemocnica Alexandra Wintera po vlne nespokojnosti pôrodnicu nezruší.
Zdravotnícke organizácie zhodne skonštatovali, že zdravotníctvo potrebuje zásadnú zmenu. Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Optimalizácia siete nemocníc má oproti stratifikácii väčšiu šancu prejsť. Ako pre agentúru SITA uviedol zdravotnícky analytik Martin Smatana, aktuálny návrh posilňuje regulačné autority štátu a kvalitne sú vypracované aj medicínske návrhy. Aj keď sieť nemocníc stále nie je doriešená, rezort zdravotníctva je podľa neho na najlepšej ceste k úspechu.

„Viem, že ministerstvo zdravotníctva komunikuje s asociáciami, mestami a VÚCkami, takže idú na to dobre. Teraz je to naozaj o tom, aby sa to korektne nastavilo, našli kompromis a aby to fungovalo,“ uviedol Smatana. Vo veľkej reforme nemocníc je zahrnutá aj obnova primárnej siete, ktorá podľa neho vyzerá nádejne.

Ľudia chápu nevyhnutnosť reformy

Optimalizácia siete nemocníc má podľa analytika väčšiu šancu ako stratifikácia z viacerých dôvodov. Ako povedal, ľudia chápu, ako nemocnice zlyhali pri COVIDe, nakoľko sú v katastrofálnom stave. Ľudia tak pochopili, že reforma je nevyhnutná.

Ďalším predpokladom úspechu reformy sú financie. Kým pri stratifikácii bolo k dispozícii 70 miliónov eur ročne na celý rezort, teraz je len na obnovu nemocníc vyčlenených 997 miliónov eur.

„Do veľkej miery už aj poskytovatelia pochopili, že je to potrebné,“ doplnil Smatana. Pripomenul tiež, že veľká časť súčasnej opozície návrh už v minulosti podporila, oveľa ťažšie sa teda argumentuje, prečo to nepodporiť teraz.

„Máme ministra, ktorý nie je politik a nechce byť politik, ktorému je jedno, že bude nepopulárny, keď to prejde. To je kľúčové,“ konštatoval.

Zmeny nebudú prijateľné pre všetkých

Smatana zároveň priznáva, že sa pri reforme nevyhovie každému a zmeny nebudú pre všetkých prijateľné.

„My sme zvyknutí na to, že čo je blízko, je bezpečné. Ale to tak vôbec nie je. Bezpečná nemocnica je taká, ktorá robí dosť výkonov, má personál, ktorý nie je vyčerpaný a technológie, ktoré nie sú staršie ako ja. Takých nemocníc nie je na Slovensku, bohužiaľ, veľa. Toto treba komunikačne presadiť a vysvetliť,“ uzavrel analytik.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Martin Smatana
Firmy a inštitúcie MZ SR Ministerstvo zdravotníctva SR