Premorenie populácie koronavírusom nie je dobrý nápad, upozorňuje český profesor

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Koronavírus, test, Nemecko
Foto: ilustračné, Marijan Murat/dpa via AP.

Podľa najnovších štatistík má Česko okolo 70-tisíc aktívnych prípadov s COVID-19. Ako však v rozhovore pre Idnes.cz uviedol neurobiológ a špecialista na diagnostiku DNA profesor Omar Šerý z Masarykovej univerzity v Brne, hrubé odhady hovoria o 600- až 700-tisíc nakazených v populácii.

K najväčšiemu šíreniu nákazy podľa neho v posledných dňoch dochádzalo v rodinách, školách a na pracoviskách, ktoré sú najčastejšie zdokumentovanými ohniskami nového koronavírusu.

Ako Šerý doplnil, niektoré prípady v školách zrejme súvisia aj s predčasným návratom učiteľov do práce po 10-dňovej karanténe, keď ešte boli pozitívni a mohli šíriť vírus. Rušiť karanténu po 10 dňoch bez negatívneho PCR testu na COVID-19 podľa neho môže byť rizikové.

Denné prírastky nakazených ešte porastú

Odhaduje, že najbližšie dva-tri týždne v Česku krivka nakazených ešte porastie a priemerné denné prírastky infikovaných budú presahovať číslo 6-tisíc.

Zlom by mohol nastať až na prelome októbra a novembra, kedy by počty nakazených mohli poklesnúť v dôsledku prijatých opatrení.

Vírus priniesli cudzinci z rizikových krajín

Podľa Šerého vírus do Českej republiky po prvej vlne epidémie počas leta doniesli najmä cudzinci z rizikových krajín a neskôr aj dovolenkári, nie však pendleri. Následne sa nákaza rozšírila aj vo vnútri krajiny.

Najlepším riešením by podľa neho bolo, keby krajiny Európskej únie prijali spoločné protiepidemické opatrenia na boj s koronavírusom. Fanúšikom „premorovania“ populácie rozhodne nie je, vírus totiž môže zmutovať práve vďaka nemu.

Premorovanie populácie môže spôsobiť mutáciu vírusu

Obávam sa, že čím viac sa ľudstvo bude premorovať, tým je štatisticky väčšia pravdepodobnosť, že vírus bude mutovať. Samotný vírus sa mutáciám bráni, on je prispôsobený tomu, aby čo najmenej mutoval,“ vysvetlil s tým, že mutáciám napomáha samotný infikovaný človek.

Ľudské telo podľa neho obsahuje enzýmy, ktoré vírus editujú a snažia sa ho zámerne zmutovať, aby sa ho mohol zbaviť nielen nakazený organizmus, ale aj celá populácia. Čím viac ľudí sa však nakazí, tým je pravdepodobnosť mutácie väčšia a teda aj vznik nového, smrteľnejšieho variantu koronavírusu.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať