Jeden z minerálov môže byť prevenciou COVID-19, na zlepšenie imunity ho užíval aj Donald Trump

Tabletky, doplnok výživy, vitamín, minerál

Medzi známe kľúčové komponenty prevencie a imunity patrí „slnečný“ vitamín D, ktorý pomáha predchádzať respiračným ochoreniam a môže zmierňovať ich priebeh. Posledné výskumy naznačujú, že môže zvyšovať aj ochranu pred ochorením COVID-19.

Zinok ako prevencia pred infekciami

Ďalším nutrientom, ktorý by mohol zohrávať rolu v prevencii vírusových ochorení, je zinok. Podľa magazínu Science ho užíval aj americký prezident Donald Trump, ktorý sa s pomocou výbornej starostlivosti lekárov z nákazy koronavírusom zotavil veľmi rýchlo.

Hoci WHO spája optimálny prísun zinku v strave s lepšou imunitou a odolnosťou voči infekciám, vrátane tých respiračných, jednoznačný dôkaz o vplyve tohto stopového prvku na priebeh ochorenia COVID-19 zatiaľ chýba.

Deficit minerálu môže zvyšovať zdravotné riziká

Prvým náznakom v prospech účinkov zinku však môže byť nová, ešte nerecenzovaná štúdia zverejnená na stránke Medrxiv.org, na ktorú upozornil portál News-medical.net.

Podľa španielskych vedcov môže súvisieť nízka hladinu zinku v krvnom sére s vyšším rizikom závažnejšieho priebehu ochorenia COVID-19.

Do štúdie bolo zapojených 249 pacientov s COVID-19, ktorých hospitalizovali v nemocnici Hospital del Mar v Barcelone. Výskumníci zistili, že tí pacienti, ktorí mali deficitnú hladinu zinku v krvnom sére, mali v čase hospitalizácie aj horší klinický obraz a tiež vyššie riziko úmrtia.

Okrem toho vedci zistili, že vírus bol vďaka nízkej hladine zinku schopný ľahšie expandovať a napádať bunky.

Ohrozená je najmä staršia populácia

Nedostatočný príjem zinku v potrave sa týka najmä staršej populácie a ľudí s chronickými chorobami, ktorí sú zároveň rizikovými skupinami pacientov. Po nákaze koronavírusom im s vyššou pravdepodobnosťou hrozia zdravotné komplikácie.

Odborníci preto navrhujú preventívne užívanie zinku v prípade staršej populácie s malnutríciou, ktorá nemá dostatočne pestrú stravu.

Zdrojom zinku v potrave sú podľa Medicalnewstoday.com mäso, mliečne výrobky, ale tiež fazuľa, cereálie či orechy.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom