Pri revízii úhrad liekov sa robí zbytočný poplach, Kalavská odmieta vplyv farmaceutických firiem

euro, lieky, doplatky
Foto: Thinkstock

Ľudia sa podľa ministerky zdravotníctva Andrey Kalavskej pri revízii úhrad liekov zbytočne zneisťujú. Informovala o tom na piatkovom brífingu.

Ako povedala ministerka, pri tejto téme sa robí zbytočný poplach. „Reálne ceny a doplatky liekov budeme vedieť, až keď podpíšem revíziu 15. novembra, lebo 15. októbra som podpísala prvostupňové konanie a to je technická vec, kde som viazaná zákonom a vyhláškou,“ povedala šéfka rezortu.

Ako dodala, teraz majú všetci účastníci konania sedem dní na to, aby podali námietky a ministerstvo sa bude týmito námietkami zaoberať. „Zvážime, či je v danej terapeutickej skupine nahraditeľnosť alebo nenahraditeľnosť,“ uviedla Andrea Kalavská.

Reálne ceny až 15. novembra

Ministerka povedala, že jej je ľúto pacienta, ktorý má onkologické ochorenie a niekto povie, že bude doplácať za lieky niekoľko tisíc eur. Je to podľa nej zavádzanie a strašenie populácie.

„Ten, kto to hovoril, dobre vedel, že tie čísla nemôžu byť reálne, pretože čísla o doplatkoch budeme vedieť 15. novembra,“ konštatovala Andrea Kalavská. Ako uviedla, nikdy nepodpísala revíziu, ktorá by mala negatívny dopad na pacienta tak, že by musel platiť veľké doplatky.

„A nikdy to neurobím. Na druhej strane si nebudem nechávať diktovať od farmaceutických firiem, koľko má ktorý liek stáť,“ dodala šéfka rezortu. Tému uzavrela s tým, že všetko robí tak, aby sa každé ráno mohla pozrieť do zrkadla.

Výzva koaličnej rady

Ministerstvo zdravotníctva pri revízii úhrad citlivo pristupovalo k skupinám všetkých liekov. Rezort odmieta tvrdenia o tom, že pacientom narastajú doplatky. Doplatkom za lieky sa v stredu venovala aj koaličná rada.

Tá podľa hovorcu strany Smer-SD Jána Mažgúta dôrazne žiadala ministerku zdravotníctva Andreu Kalavskú, aby urobila všetky nevyhnutné legislatívne a inštitucionálne opatrenia, ktoré zabránia zvyšovaniu cien liekov pre citlivé skupiny pacientov.

„Koaličná rada bude na dennej báze monitorovať konanie ministerstva zdravotníctva SR a vyhlasuje, že nevidí žiadne dôvody na takéto necitlivé zásahy do cenovej politiky liekov,“ skonštatoval Mažgút.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrea KalavskáJán Mažgút
Firmy a inštitúcie MZ Ministerstvo zdravotníctva SRSMER-SD