Šafran môže byť účinným doplnkom, ktorý pomáha v boji s COVID-19. Pozor však na dávkovanie

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
šafrán korenie
Ilustračné Foto: www.thinkstockphotos.com

Šafran sa v minulosti používal na liečbu mnohých chorôb, napríklad horúčky, zápalu priedušiek či prechladnutia. Predpokladá sa, že tiež zmierňuje príznaky úzkosti či depresie, pomáha s poruchami spánku, ako aj s posttraumatickou stresovou poruchou.

Posledné vymenované problémy súvisia aj s ochorením COVID-19, týkajú sa 30 až 40 percent pacientov. Preto sa vedci z Univerzity poľnohospodárskych vied a technológií Sher-e-Kašmír rozhodli zistiť, či by šafran mohol pomôcť s liečbou tejto choroby.

Svoje zistenia nedávno zverejnili v odbornom časopise Heliyon. Do rozsiahlej štúdie zapojili 60-tisíc pacientov, ktorí prekonali ochorenie COVID-19. Šafran, ktorý patrí k najdrahším koreninám sveta, by mohol pomôcť s duševnou pohodou, ale aj s posilnením imunity.

Účinky šafranu

Účinky šafranu sa vďaka bioaktívnym látkam, ktoré obsahuje iba on a gardénia, skúmali už aj v súvislosti s liečbou rakoviny či poškodením neurónov. Za efektívne liečivý sa považuje pri ochoreniach koronárnych artérií a pri neurodegeneratívnych poruchách.

Viaceré štúdie potvrdili antioxidačné a protizápalové schopnosti, ako aj vplyv na hladiny bilirubínu či cholesterolu v krvi. Tiež sa zistilo, že šafran je pri liečbe Alzheimerovej choroby rovnako účinný ako liečivo donepezil.

V súvislosti s ochorením COVID-19 však vedcov najviac zaujímali jeho protizápalové účinky. Keďže šafran posilňuje imunitu, môže pomôcť aj pri infekciách v počiatočnom štádiu a pri znižovaní závažnosti vírusovej infekcie.

Randomizovaná klinická štúdia indických vedcov preto sledovala imunomodulačnú charakteristiku šafranu, pričom zistili, že korenie zvýšilo hladiny protilátok v porovnaní s kontrolnými skupinami bez šafranu či s placebom.

Práve toto by malo pomôcť telu lepšie manažovať infekciu vírusu SARS-CoV-2. Šafran môže tiež pomôcť pri respiračných komplikáciách spojených s COVID-19 kvôli jeho schopnosti spomaľovať uvoľňovanie zápalových cytokínov a zmierňovať kašeľ.

Preukázali sa tiež významné antivírusové účinky pri vstupe vírusu do buniek a jeho replikácii.

Dávkovanie

Okrem respiračných problémov a imunity je však dôležitý aj vplyv šafranu na psychickú stránku človeka. U účastníkov štúdie sa do 90 dní od prekonania ochorenia preukázala 5,8-percentná pravdepodobnosť vzniku nového psychiatrického ochorenia.

Niektoré látky šafranu sa už teraz používajú pri výrobe liekov pre pacientov s depresiami. Pri takýchto ľuďoch je dávkovanie nastavené na 20 až 200 mg na deň, pričom šafran sa užíva najmenej 10 dní alebo až niekoľkých týždňov.

Za najefektívnejšie a najbežnejšie dávkovanie sa však považuje množstvo 30 až 50 mg na deň. Avšak, treba byť opatrný, príliš vysoké dávky, napríklad viac ako 5 g na deň, môžu byť toxické a dokonca môžu spôsobiť nepriaznivé vedľajšie účinky.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie Univerzita poľnohospodárskych vied a technológií Sher-e-Kašmír