Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Sestry porada
Foto: Thinkstock
1. 08. 2019 16:13 Zdravotnícke zariadeniaTrenčín od vZdravotnictve.skSITA

Sestry v Trenčíne založili novú odborovú bunku, reagujú na zlyhanie personálnej politiky v nemocnici

V trenčianskej nemocnici bola založená nová bunka Odborového združenia sestier a pôrodných asistentiek (OZ SaPA). Ako uviedlo združenie v tlačovej správe, jej cieľom je dodržiavanie personálnych normatívov, kolektívnej zmluvy a Zákonníka práce.

Základnú odborovú organizáciu sestier a pôrodných asistentiek pri Fakultnej nemocnici Trenčín (FN TN) založili sestry pracujúce na oddelení anesteziológie a intenzívnej medicíny (OAIM) ako reakciu na zlyhanie personálnej politiky na pracovisku OAIM v trenčianskej nemocnici.

Nemocnica však nesúhlasí s tvrdením, že nerieši personálne problémy.

Nástroj pre spoločnú spoluprácu

Aj napriek dôslednému plneniu pracovných povinností sestrami OAIM mohlo dôjsť vzhľadom na ich počet k ohrozeniu toho najcennejšieho, a to zdravia človeka – pacienta, čo nás, sestry OAIM, prioritne viedlo k založeniu odborárskej organizácie,“ píše sa v správe.

Zakladateľky veria, že zamestnávateľ pochopí vznik ako nástroj pre spoločnú spoluprácu v prospech pacienta, ale taktiež v prospech budúcej generácie sestier FN TN.

V trenčianskej nemocnici sú dlhodobo neriešené problémy v personálnej oblasti, ktoré v konečnom dôsledku spôsobujú zbytočné ohrozovanie zdravia a životov pacientov, čo je absolútne neprípustné. Ako Odborové združenie sestier a pôrodných asistentiek (OZ SaPA) sme preto radi, že v tejto nemocnici vzniká nová bunka nášho odborového združenia, ktorá bude obhajovať práva a záujmy zamestnancov, čo v konečnom dôsledku zlepší kvalitu zdravotnej starostlivosti o pacientov,“ uviedla predsedníčka OZ SaPA Monika Kavecká.

Odborová organizovanosť podľa nej umožní riešiť nakopené problémy na úrovni rokovania s vedením nemocnice aj v kolektívnom vyjednávaní.

Budeme veľmi radi, ak sa k aktuálnym členom OZ SaPA pridajú aj ďalší členovia, či už v Trenčíne alebo aj v ďalších nemocniciach na Slovensku,“ dodala.

Zamestnávateľ bude združenie akceptovať

Fakultná nemocnica Trenčín v reakcii uviedla, že zamestnávateľ bude akceptovať nové odborové združenie ako ďalšieho sociálneho partnera po predložení všetkých potrebných dokladov v zmysle Zákonníka práce.

Nemocnica Trenčín sa však nestotožňuje s vyhlásením OZ SaPA, v ktorom sa uvádza, že v trenčianskej nemocnici sú dlhodobo neriešené problémy v personálnej oblasti, ktoré spôsobujú zbytočné ohrozovanie zdravia a životov pacientov.

Problém kvalitného zdravotného personálu, hlavne sestier a pôrodných asistentiek, je celoslovenský a dlhodobý, a nie je to zlyhanie vedenia nemocnice. Naopak, naša nemocnica ako jedna z prvých začala už pred rokmi a neustále v tom pokračuje, s aktívnym náborom študentov fakúlt ošetrovateľstva a taktiež na stredných zdravotníckych školách,“ tvrdí nemocnica.

Snažia sa zastabilizovať personál

Ako pripomenula, poskytuje rôzne formy motivačných príspevkov, či už pre nových zamestnancov alebo študentov. „Taktiež sa snažíme zastabilizovať súčasný personál,“ konštatovala nemocnica.

Nedostatočný stav personálu na OAIM v januári a februári tohto roka bol podľa nemocnice spôsobený hlavne výpadkom šiestich sestier z dôvodu práceneschopnosti a tiež odchodom troch sestier na materskú dovolenku.

Situáciu so zvýšeným počtom PN riešilo vedenie nemocnice dočasným presunom troch sestier z JIS iných oddelení nemocnice,“ vysvetlila FN TN.

V nasledujúcich mesiacoch apríl až júl stav personálu doplnili, nastúpilo päť nových sestier. Personálny normatív pre OAIM – oddelenie s 10 lôžkami a 11 operačných sál je 38,5 sestry + 1 vedúca sestra. „K dnešnému dňu je na OAIM úväzkovo 41 sestier,“ dodala nemocnica.

K téme

Univerzitná nemocnica v Bratislave plánuje zamestnať desiatky zdravotníkov z Ukrajiny Foto: V detskej ambulancii ordinovala opitá zdravotná sestra, „nafúkala“ viac ako dve promile

Témy

Viac k osobnosti z článku

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Seniori nebudú od januára platiť koncesionárske poplatky, Danko by ich chcel zrušiť pre všetkých Foto: V Argentíne zachránili šesť kosatiek dravých, ktoré uviazli na pláži Muž chcel zrejme spáchať samovraždu, ale z mosta spadol na motorkára Koalícia podľa Matoviča funguje na kúpených hlasoch, pustil sa aj do KDH a progresívcov Slovan nechce hrať pred prázdnymi tribúnami, ponúka voľné vstupenky pre deti Premiér Pellegrini ostáva vo funkcii, za jeho odvolanie hlasovalo 62 poslancov

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X