Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Sestra
Foto: Thinkstock
18. 06. 2019 11:43 ZdravotníctvoSlovensko od vZdravotnictve.sk

Sestry zo Srbska na Slovensko pracovať neprídu, radšej pôjdu ďalej na Západ

Na príchod sestier zo Srbska by sme sa radšej spoliehať nemali. Aspoň čo sa týka špecialistiek v anestéziológii a intenzívnej medicíne (AIM). Podľa Ljiljany Zerzevskej z Udruženja anestetičara Srbje pri migrácii za prácou uprednostnia pred Slovenskom napríklad Nemecko, Holandsko alebo Veľkú Britániu.

Dôvodom takéhoto rozhodnutia budú pracovné podmienky, mzdové ohodnotenie, vnímanie povolania a benefity ktoré im Slovenská republika určite nebude môcť ponúknuť na takej úrovni ako západné krajiny Európy.

Zerzevska sa tak vyjadrila na minulotýždňovej XII. Celoslovenskej konferencii sestier pracujúcich v anestéziológii a intenzívnej starostlivosti s medzinárodnou účasťou v Novom Smokovci. Informovala o nej Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek.

Sestry v AIM sú preťažené

Účastníci konferencie sa jednoznačne zhodli na tom, že jedným z najvypuklejších problémov a nie len slovenského zdravotníctva je aj naďalej nedostatok a preťaženosť zdravotníckeho personálu.

Sestry
Foto: SITA/AP

Slovenské sestry na oddeleniach AIM sa mnohokrát v službe musia starať o viac pacientov, ako zvládajú a umožňuje im to platná legislatíva,“ upozornil predseda sekcie Milan Laurinc.

Sestry tak opúšťajú svojich pacientov na lôžku len preto, aby mohli zabezpečiť anestéziologickú starostlivosť súčasne aj o iného pacienta počas operácie.

Aj tieto skutočnosti môžu negatívne vplývať na kvalitu poskytovania starostlivosti o kriticky chorých pacientov a zvyšovať ich nespokojnosť s poskytovanou starostlivosťou, kde sestra ťahá za kratší koniec povrazu,“ dodal Laurinc.

Vyhlásenie po konferencii

Účastníci konferencie prijali vyhlásenie adresované Ministerstvu zdravotníctva SR a Národnej rade SR.

  • Žiadajú MZ SR o revíziu a novelizáciu „Koncepcie zdravotnej starostlivosti v odbore AIM“, kde na riešení ošetrovateľskej problematiky bude participovať stavovská organizácia sestier, hlavný odborník pre ošetrovateľstvo MZ SR a ďalšie odborné organizácie pre uvedený odbor.
  • Žiadajú NR SR a príslušné ministerstvá o adekvátne riešenie výzvy Európskej komisie. V nej žiada, aby povolanie praktická sestra bolo naspäť premenované na zdravotníckeho asistenta a nerozširovať ďalej kompetencie zdravotníckeho asistenta.
  • V rámci tvorby normatívov minimálneho personálneho obsadenia žiadajú MZ SR o vytvorenie minimálneho personálneho obsadenia Oddelení AIM: jedna sestra / jeden pacient. Na Jednotkách intenzívnej starostlivosti to má byť jedna sestra / dvaja pacienti.
  • Žiadajú MZ SR o riešenie problematiky personálneho obsadenia anestéziologických tímov tak, aby nedochádzalo ku poskytovaniu anestéziologickej starostlivosti „non lege artis“. Z neho vyplýva nielen zníženie kvality poskytovanej zdravotnej starostlivosti, ale i hrubé porušovanie pracovnej disciplíny dotknutými pracovníkmi i právne dôsledky pre sestry.
  • V záujme zabezpečenia dostupnej, efektívnej i legislatívne prehľadnej zdravotnej starostlivosti v odbore žiadajú MZ SR o podporu maximálneho využitia sestier s pokročilou praxou na všetkých úsekoch intenzívnej starostlivosti a na anestetických úsekoch.
  • Apelujú na MZ SR o vytvorenie jednotného špecializačného študijného programu, spoločného pre anestéziológiu a intenzívnu starostlivosť o dospelých, novorodencov a deti. Takáto sestra špecialistka by bola uplatniteľná na viacerých úsekoch v AIM. To by bolo prínosom nielen pre sestru, ale aj pre samotného zamestnávateľa.
  • Žiadajú o zabezpečenie pracovísk anestéziológie a intenzívnej starostlivosti manažérmi ošetrovateľskej starostlivosti, ktorí spĺňajú odbornú spôsobilosť pre riadenie a organizáciu ošetrovateľskej praxe.
  • Žiadajú o vykonanie systémových krokov pre stabilizáciu sestier na pracoviskách AIM, vrátane platového ohodnotenia a vhodných pracovných podmienok.
  • Žiadajú MZ SR o dôslednú kontrolu dodržiavania minimálneho personálneho normatívu pracovísk AIM v súčinnosti s hlavným odborníkom MZ SR pre ošetrovateľstvo, ktorému to vyplýva zo štatútu hlavných odborníkov MZ SR.

Odporúčané články

Diplomované sestry sa budú vzdelávať aj vo všeobecných nemocniciach, zákon podpísala Čaputová Pacientku po operácii nechali na chodbe, ale podľa úradu nedošlo k zanedbaniu zdravotnej starostlivosti

Témy

Viac k osobnosti z článku

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Tigrica ušla z národného parku a unavená prespala celý deň v posteli vystrašeného Inda Video: Bezpečne a v limite, Sagan aj na zadnom kolese splnil v 13. etape Tour de France misiu Čaputová by nemala zasahovať do vnútorných problémov iných štátov, podľa Danka môže poškodiť vzťahy Glosa: Silikónové implantáty by nemali byť dôvodom na preukaz ŤZP Gál rozhodol o nevyhostení Vinogradova, podľa právnikov to môže spôsobiť medzinárodnú blamáž Prezidentka Čaputová rozumie túžbam komunity LGBTI, zároveň chápe aj obavy o stav rodín

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X