Slováci čelia oveľa vyššiemu riziku, že sa nakazia chrípkou. Dôvod je ukrytý v štatistikách

očkovanie
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.

Slovensko stále dosahuje veľmi nízku mieru zaočkovanosti proti chrípke v porovnaní s ostatnými krajinami Európskej únie. Od roku 2009, keď bolo očkovaním chránených 12,8 % Slovákov, toto číslo kleslo na 4,5 % v roku 2012 a odvtedy sa veľmi nemení.

Počas sezóny 2017/2018 bolo zaočkovaných 13 % seniorov. Epidemiologický informačný systém (EPIS) na to upozornil na sociálnej sieti. Niektoré európske krajiny pritom dosahujú takmer optimálnu 75 % zaočkovanosť proti chrípke u starších vekových skupín nad 65 rokov.

Členské štáty sú vyzývané, aby prijímali a implementovali akčné plány a politiky zamerané na dosiahnutie 75 % pokrytia očkovaním u starších osôb a 30 % zaočkovanosti celej populácie, a tiež aby zvýšili zaočkovanosť zdravotníckych pracovníkov proti chrípke,“ doplnil EPIS.

Epidemiologický informačný systém zbiera a analyzuje informácie o výskyte infekčných ochorení na Slovensku. Verejnosti poskytuje informácie o aktuálnom výskyte infekčných ochorení vo forme máp a grafov na svojej webovej stránke. Centrála EPIS sídli na Oddelení epidemiológie Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Banskej Bystrici.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem
Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom