Slovenka vyskúšala prekročiť rakúske hranice viackrát po sebe. Prešla by aj bez občianky

Hraničný priechod Berg
Hraničný priechod Berg. Foto: Eva z Bratislavy

Eva z Bratislavy si nechala pred pár dňami urobiť test na koronavírus. Keďže sa chcela kvôli osobnému stretnutiu dostať cez rakúske hranice, potrebovala tlačivo s negatívnym výsledkom na Covid-19.

O jej skúsenosti s priebehom testovania sme písali nedávno. Medzičasom sa Eve podarilo prejsť cez rakúsko-slovenské hranice dvakrát.

Hneď, ako sa Bratislavčanka dozvedela, že je negatívna a môže si prísť po výsledok testu, vybrala sa na hraničný priechod Berg, cez ktorý prešla peši.

S angličtinou nepochodila

Dostať sa cez slovenské hranice nebol problém: „Na slovenskej strane mi policajt potvrdil tlačivo potrebné na prekročenie štátnych hraníc aj s presným časom prechodu a pustil ma ďalej.“

Prechod cez rakúske hranice bol o niečo komplikovanejší. „S angličtinou som nepochodila a moja nemčina, ktorú som naposledy použila na maturitách pred 20 rokmi, veľmi nestačila. Keď som policajtovi po nemecky povedala, že idem za priateľom, začal sa ma pýtať viac, a to už bolo nad moje sily. Videl, že som v rozpakoch, vzal si teda odo mňa obal s papiermi, v ktorom som mala potvrdenie pre Rakúsko, a pod ním výsledky testu v nemčine. Len čo si overil, že som negatívna, s veľkým úsmevom ma pustil na územie Rakúska,“ opisuje Eva.

Návrat domov bol oveľa jednoduchší a peši aj veľmi rýchly, hliadka ju na hraniciach nezdržiavala žiadnymi otázkami. Z Rakúska sa stihla vrátiť do 24 hodín.

Hranice skúsila prejsť aj na ďalší deň

Keďže však za test na Covid-19 Eva zaplatila nemalé peniaze, hranice sa rozhodla prejsť aj nasledujúci deň a využiť tak jeho štvordňovú platnosť.

Postup bol rovnaký ako predtým, čakanie na hraniciach ale dlhšie kvôli navrátilcom zo zahraničia. „Na pečiatku a podpis som si počkala 30 minút,“ dodáva.

Občiansky preukaz ani nemusela vytiahnuť

Zaujímavé bolo, že na hraniciach nikto neevidoval, koľkokrát ich Eva prekročila, dokonca jej nikto nekontroloval ani občiansky preukaz. „Rakúšanom stačil negatívny test a Slovákom návrat do 24 hodín,“ uzavrela s tým, že počty prechodov cez hranice zrejme nikto neregistruje v žiadnom systéme.

V praxi to znamená, že s jedným negatívnym Covid-19 testom môžete prejsť do Rakúska a späť viackrát. Alebo môžete na 24 hodín navštíviť ktorúkoľvek krajinu s rovnakými podmienkami na vstup bez toho, aby boli informácie o vašom pobyte na jej území oficiálne evidované.

Od 27. mája bude po novom možné prekročiť hranice Česka, Poľska, Maďarska, Rakúska, Chorvátska, Nemecka, Švajčiarska a Slovinska na dva dni, resp. sa sa na Slovensko vrátiť do 48 hodín bez negatívneho testu na Covid-19 alebo nutnosti absolvovať 14-dňovú povinnú karanténu.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom