Slovenská lekárska komora žiada urýchlenú dohodu LOZ s vládou. Situácia je na hrane, odborári by mali prijať návrhy, tvrdí

Vladimír Lengvarský
Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský. Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel.

Slovenská lekárska komora (SLK) vyzýva vládu a Lekárske odborové združenie (LOZ) na dohodu. Ako na tlačovej konferencii uviedol prezident komory Pavel Oravec, situácia posledných dní je na hrane, rastie spoločenské napätie ako aj tlak na komoru zo strany pacientov, ambulantných lekárov či samospráv.

Žiadajú dohodu

Žiadame, aby vláda a LOZ akceptovali posledný návrh vlády na navýšenie koeficientov, teda nie návrh na stabilizačné príspevky, a aby bola uzatvorená dohoda,“ vyhlásil Oravec.

Podľa predstaviteľov komory nemôže byť riešením súčasného stavu zvolávanie Ústredného krízového štábu a prípadné vyhlásenie núdzového stavu. Ako doplnil viceprezident komory Róbert Roland, odmietajú polarizáciu spoločnosti a obe strany vyzývajú, aby prestali s radikálnym prístupom.

Netreba sa brániť tomu, aby obidve strany urobili krok vzad a dostali sa do pozície, kedy je ešte možné nájsť východisko,“ zhodnotil.

Problémy financovania zdravotníctva

Komora zároveň opätovne poukázala na problémy financovania slovenského zdravotníctva. Požaduje, aby štát navýšil aktuálny štátny rozpočet pre zdravotníctvo, ktorý by sa premietol aj do navýšenia platby za poistencov štátu.

Zdravotné poisťovne vyzvala, aby pri rokovaniach s poskytovateľmi brali do úvahy ich minimálne náklady potrebné na prežitie a upozornila na riziko vzniku nezmluvných vzťahov.

Dosiahli konsenzus

Podľa posledných informácií dosiahlo Ministerstvo zdravotníctva SR s LOZ konsenzus na siedmich bodoch memoranda.

Riešenia, ktoré sú navrhované, sú prijateľné pre obe strany,“ povedal na štvrtkovom brífingu minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský. Očakáva, že ešte jeden až dva dni potrvá, kým sa doriešia technické detaily.

V prvých siedmich bodoch nič nebráni tomu, aby bolo memorandum podpísané,“ tvrdí minister.

Problematické podľa neho zostáva len zvýšenie platov lekárov.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Pavel OravecRóbert RolandVladimír Lengvarský
Firmy a inštitúcie LOZ Lekárske odborové združenieMZ Ministerstvo zdravotníctva SRSLK Slovenská lekárska komoraÚstredný krízový štáb SR