Slovensko malo uplynulú chrípkovú sezónu bez celoštátnej epidémie, stúpol aj počet zaočkovaných ľudí

Chrípka
Foto: Ilustračné, Thinkstock.com

Chrípková sezóna v rokoch 2020 až 2021 nebola poznamenaná celoštátnou chrípkovou epidémiou. Na úrovni krajov sa vyskytli len lokálne epidémie. V tlačovej správe o tom informovala Daša Račková, hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva SR (ÚVZ SR).

Pokles o 72 percent

ÚVZ SR zaznamenal v porovnaní s chrípkovou sezónou 2019 až 2020 pokles chorobnosti na akútne respiračné ochorenia (ARO) vrátane chrípky a chrípke podobných ochorení (CHPO). Počet lekármi nahlásených ARO klesol o takmer 72 percent a hlásené prípady CHPO o takmer 84 percent.

„Výrazný medziročný pokles počtu akútnych respiračných ochorení je predovšetkým vedľajším efektom opatrení prijatých na zamedzenie šírenia ochorenia COVID-19 orientovaných na zníženie stretávania sa ľudí,“ vysvetlil hlavný hygienik Ján Mikas. Dodal, že COVID-19 je podobne ako chrípka ochorením, ktoré sa šíri kvapôčkovou infekciou pri kašľaní, kýchaní či rozprávaní.

Narástol počet zaočkovaných

ÚVZ SR zaznamenal okrem zníženiu počtu ARO a CHPO zvýšenie počtu ľudí zaočkovaných proti chrípke. „Podiel spotrebovaných očkovacích látok stúpol v porovnaní s predchádzajúcou chrípkovou sezónou o 34 percent,“ uviedol Mikas.

Z celkového počtu vyše 308-tisíc dávok vakcín proti chrípke, ktoré boli dodané do distribučnej siete, sa spotrebovalo až 99,7 percenta. V sezóne 2020 až 2021 tak bolo očkovaním proti chrípke chránených 5,7 percenta populácie Slovenska. Oproti predchádzajúcej chrípkovej sezóne ide o nárast o 1,5 percentuálneho bodu.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ján Mikas
Firmy a inštitúcie Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR