Slovenský farmaceut radí, ako bojovať proti COVID-19. Vyskúšajte jeho vychytávky

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Vitamín D
Medzi najefektívnejšie spôsoby, ako si imunitný systém posilniť, patria beta-glukány. Ilustračné foto: Gettyimages.com

Imunita predstavuje obranyschopnosť organizmu voči infekčným a iným agresívnym ochoreniam. Málokto si uvedomuje, že existujú dva druhy imunity, a to vrodená a získaná. S vrodenou schopnosťou sa veľa spraviť nedá, avšak získanú imunitu vieme účinne ovplyvňovať.

„Vrodená imunita slúži na ochranu proti rôznym patogénom, je nešpecifická a má rýchly nástup. Umožňuje človeku brániť sa proti škodlivinám zvonku a rôznym choroboplodným zárodkom už od narodenia,“ vysvetľuje Peter Ceniga, verejný lekárnik z Košíc. Vrodenú imunitu zabezpečujú bariérové mechanizmy, napríklad neporušená koža či sliznica tráviaceho traktu.

Medzi prirodzené reakcie imunitného systému patria aj pyrogénne látky, ktorých pôsobením sa zvyšuje telesná teplota alebo zápal, ktorý predstavuje komplexnú reakciu organizmu na poškodenie. Patrí tam aj komplex proteínov nachádzajúcich sa v krvi, ktoré sú kaskádovito aktivované a slúžia na nešpecifickú obranu organizmu, ale tiež aj na rozšírenie špecifickej imunitnej odpovede.

Zásah do imunitného systému

Ako ďalej Ceniga uvádza, získaná imunita je naopak špecifická pre daný patogén, jej aktivácia vyžaduje určitý čas a vedie k vzniku pamäťovej informácie. „Je tvorená pamäťovými B a T lymfocytmi. Tieto lymfocyty špecificky rozpoznávajú ,votrelca‘, ktorým môže byť vírus či baktéria,“ hovorí.

V tejto súvislosti je dôležitým pojmom aj imunomodulácia, ktorá je definovaná ako „terapeutický či preventívny zásah do imunitného systému“. Cieľom takéhoto zásahu je pozitívne ovplyvnenie funkcií imunity v prospech organizmu. Imunomodulácia sa často využíva pri liečbe chorení a stavov súviacich so zmenenou imunitnou reaktivitou.

Imunomodulanciá sa rozdeľujú na prírodné, semisyntetické a syntetické. K prírodným imunomodulanciám patria biologicky aktívne polysacharidy, systémová enzýmová terapia, baktériové imunomodulátory, transfer faktory a hormóny týmusu, fytofarmaká, prebiotiká a probiotiká, vitamíny, minerály, stopové prvky, polynenasýtené mastné kyseliny, nukleotidy a imunoglobulíny,“ vymenúva Ceniga.

Ako zlepšiť imunitu?

Medzi najefektívnejšie spôsoby, ako si imunitný systém posilniť, patria beta-glukány. Majú schopnosť aktivovať jednotlivé zložky imunitného systému, čím modulujú imunitnú odpoveď. „Podávanie β-glukánov chráni pred infekciami spôsobenými baktériami, vírusmi, plesňami i protozoami,“ vysvetľuje Ceniga.

Beta-glukány sú súčasťou bežnej potravy, jedným z najlepších zdrojov je hliva ustricovitá. Ďalším silným spojencom v boji proti koronavírusu je podľa mnohých odborníkov vitamín D. „Hlavným zdrojom vitamínu D je dostatočná expozícia slnečného svitu a prísun potravou. Potrava je však schopná zabezpečiť zvyčajne len 5 – 10 % vitamínu D,“ tvrdí farmaceut.

V rámci stravy vitamín D obsahujú predovšetkým morské ryby, menšie množstvo je v mäse, vo vaječnom žĺtku, pečeni, tukoch a mliečnych výrobkoch. V rastlinách sa tento vitamín takmer nenachádza. Mliečne produkty obsahujú aj probiotiká. Vybrané probiotické kmene s klinicky dokázaným účinkom patria do rodov Lactobacillus a Bifidobacterium, o ktorých často počujeme práve v súvislosti s jogurtmi.

Pri COVID-19 je dôležitý zinok

Zinok má významný vplyv na správny vývoj všetkých živých organizmov. „Ovplyvňuje takmer všetky aspekty imunitného systému, od kožnej bariéry až po génovú reguláciu lymfocytov,“ hovorí slovenský farmaceut. Nedostatok zinku v organizme sa okrem iného prejavuje častými infekciami horných dýchacích ciest, čo je pri novom koronavíruse dôležitá súvislosť.

Medzi ďalšie prírodné zložky, ktoré pomáhajú zlepšovaniu imunity, patrí aj muškát juhoafrický. Na rozdiel od klasických muškátov, ktoré zdobia okná a balkóny v našom zemepisnom pásme, tento druh je o niečo menej nápadný. Má sivozelené listy, ktoré sú v ostrom kontraste s purpurovoružovými kvetnými lupienkami.

V súčasnosti existuje už celá rada farmakologických štúdií, ktoré dokumentujú jeho antibakteriálny, antivírusový a imunomodulačný účinok. „Predpokladá sa aj jeho účinnosť proti vírusu SARS-Cov-2, aj keď oficiálne vedecké výsledky zatiaľ neboli publikované,“ uvádza Ceniga.

Ďalšia podpora imunity

Rakytník rešetliakovitý obsahuje viac než 200 biologicky aktívnych látok a patrí medzi najcennejšie liečivé rastliny na svete. Pre vysoký obsah vitamínu C sa plody rakytníka veľmi často odporúčajú užívať, ako prevencia chrípky či prechladnutia a počas rekonvalescencie.

Ďalšou rastlinou vhodnou na zlepšenie imunity je ďumbier lekársky, teda zázvor. Je významným liečivom tradičnej čínskej medicíny i ajurvédy. Využíva sa jednak v kulinárstve, no má i protizápalový a imunomodulačný účinok, ktorý sa uplatňuje pri liečbe prechladnutia a chrípky.

Medzi najznámejšie prírodne stimulátory imunity patrí aj echinacea purpurová. Tradične sa extrakt z echinacey používa na prevenciu a liečbu chrípky a prechladnutia, predovšetkým pre svoje imunostimulačné účinky. „Lokálne aplikovaný extrakt z vňate a koreňa tiež podporuje hojenie rán a popálenín, priaznivo účinkuje a zmierňuje kožné zápaly, ekzémy i prejavy kŕčových žíl,“ uzatvára Ceniga.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Peter-ceniga