Spermií je stále menej, mužská neplodnosť sa stáva vážnym problémom

Spermie
Foto: GettyImages

Počet párov na Slovensku, ktoré majú problém s prirodzeným počatím dieťaťa neustále rastie. Na príčine nie je len neustále stúpajúci vek, v ktorom sa páry rozhodnú mať dieťa, hovorí legenda asistovanej reprodukcie na Slovensku Jozef Války.

Narastá najmä mužská neplodnosť. Súčasní tínedžeri majú horšie spermiogramy ako ich otcovia. Sterilita mužov sa tak stáva vážnym problémom.

Na Slovensku je neplodnosťou postihnutých až 20 % párov, pričom až vo viac ako 40 % sú príčinou práve muži. Zároveň stúpa aj podiel kombinovaných príčin.

Mužská neplodnosť sa lieči ľahšie

Čo je na príčine zhoršujúcej sa mužskej plodnosti? Rôzne infekcie, genetika, imunológia, ale aj fajčenie a vplyv prostredia, odpovedá Války.

Spomína na jednu štúdiu, na ktorej sa spolupodieľal. Najhoršie spermiogramy sa ukázali v okresoch Dolný Kubín a Ružomberok. V prípade Ružomberka bola príčina jasná – papierne. Dolný Kubín znie možno prekvapivo, no ako Války hovorí, nešlo o priemyselné znečistenie. Takýto vplyv má v horských dolinách kúrenie v domoch, pričom v kachliach sa okrem uhlia ocitajú napríklad aj plasty.

Dobrou správou je, že keď je neplodný muž, úspešnosť liečby je vyššia, ako keď je problém na strane partnerky.

Používajú sa napríklad gonadotropíny, hormóny, ktoré stimulujú tvorbu pohlavných buniek.

„V spôsobe liečby je úplne najdôležitejšia presná diagnostika,“ zdôrazňuje Války. No práve diagnostika a liečba mužov je často zanedbávaná, dodáva.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Jozef Valky