Sú známe výsledky testov na Covid-19 z Centra sociálnych služieb Ľadoveň v Martine

senior, opatrovateľ
V zariadeniach sociálnych služieb v kraji je niekoľko nakazených zamestnancov, ktorí by sa inak starali o seniorov. Foto: ilustračné, Getty Images

Žiaden zo 167 testov na koronavírus v Centre sociálnych služieb (CSS) Ľadoveň v Martine nebol pozitívny. Agentúru SITA o tom informovala hovorkyňa Žilinského samosprávneho kraja (ŽSK) Martina Remencová.

Zvýšený hygienický režim

Klientov a zamestnancov župného zariadenia otestovali po tom, čo sa ochorenie COVID-19 potvrdilo u jednej z pracovníčok.

„Výsledky všetkých testov sú negatívne, čo je naozaj dobrá správa. Uvedomujeme si, že klienti v zariadeniach sociálnych služieb patria medzi rizikové skupiny. Často sú v nich ľudia vo vyššom veku, prípadne s iným zdravotným znevýhodnením. A preto k tomu pristupujeme maximálne zodpovedne a zariadenia sociálnych služieb patrili k prvým, v ktorých sme prijali prísne hygienické opatrenia,“ uviedla predsedníčka ŽSK Erika Jurinová.

Viac o téme: Koronavírus

Podľa Remencovej kraj vybavil zariadenie ochranným materiálom zo Štátnych hmotných rezerv SR a nakúpil dezinfekčné prostriedky. „Je zabezpečený zvýšený hygienický režim. Priestory celej budovy sa pravidelne dezinfikujú a klientom sa meria teplota dvakrát za deň. Samozrejmosťou je aj meranie teploty všetkým zamestnancov pri vstupe do zariadenia,“ priblížila hovorkyňa ŽSK.

O zrušení karantény rozhodne hygienik

Zariadenie je od 17. apríla v karanténe, o jej prípadnom zrušení bude rozhodovať hygienik. „Veľká vďaka patrí aj dobrovoľníkom, ktorí nás testovali. Ich prístup k zamestnancom aj seniorom bol perfektný. Je to náročný proces najmä v špecializovanom zariadení, niektorí klienti vzhľadom na postihnutie nechápu, čo sa deje, a nechceli sme ich rozrušiť. Nakoniec sme to všetko zvládli za jeden deň. Ďakujem aj za promptné vybavenie časti testovacích sád a za pomoc zo štátnych hmotných rezerv,“ povedala riaditeľka CSS Ľadoveň Monika Bátoryová.

Župné zariadenie CSS Ľadoveň bolo jedným z dvoch centier sociálnych služieb na území Martina, kde sa koncom minulého týždňa objavila nákaza koronavírusom.

Hromadný výskyt ochorenia COVID-19 preukázali testy v Dome sv. Martina, domove sociálnych služieb pre dospelých a zariadenie pre seniorov v Martine, kde sa popri 25 klientoch nakazilo aj 11 zamestnancov. Šiestich klientov bezodkladne hospitalizovali v martinskej univerzitnej nemocnici.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Erika JurinováMartina RemencováMonika Bátoryová
Firmy a inštitúcie ŽSK Žilinský samosprávny kraj (VÚC)