Taliansko padá na kolená, hlási najvyšší počet obetí koronavírusu v Európe

Koronavírus v Taliansku
Koronavírus v Ríme. Foto: SITA (AP Photo/Andrew Medichini)
  • Aktualizované 7. marca o 20:28

Počet obetí nového koronavírusu v Taliansku stúpol na 233, uvádza ČT24. Stalo sa tak po najväčšom náraste úmrtí za jeden deň od začiatku rozšírenia epidémie.

Úrady oznámili, že za posledných 24 hodín podľahlo ochoreniu 49 ľudí, zatiaľ čo celkovo zaznamenali vyše 5 800 prípadov nákazy. Krajina tak má už najviac obetí epidémie po Číne, kde sa vírus v decembri prvýkrát objavil.

Podľa Thelocal.it zavládla v Taliansku zúfalá situácia. Úrady boli nútene povolať do boja s koronavírusom aj lekárov na dôchodku. V krajine museli zatvoriť všetky školy a počet turistov v historických centrách dosahuje rekordné minimá. Vírus uštedril tvrdú ranu talianskemu cestovnému ruchu aj ekonomike.

Počet nakazených narastá aj v Rakúsku

Viedeň hlási podľa Wien.info k dnešnému dňu 23 infikovaných. Celkovo bolo v krajine na vírus pozitívne testovaných 74 osôb, uvádza Kleinezeitung.at, pričom Rakúšania doteraz otestovali viac ako 4 300 osôb.

Česko zaviedlo povinnú karanténu

Česko má dva nové pozitívne prípady nákazy koronavírusom, teda celkovo už 21 infikovaných osôb. Povinná karanténa po návrate z Talianska sa rozšíri aj na cudzincov, ktorí majú v Českej republike trvalý alebo prechodný pobyt, informoval na tlačovej konferencii premiér Andrej Babiš.

Cudzinci s trvalým alebo prechodným pobytom v Česku (nad 90 dní), ktorí sa od 7. marca vrátia z Talianska, musia zatelefonovať svojmu lekárovi, ktorý nariadi 14 dní karantény. Existujú niektoré výnimky, opatrenia sa netýkajú napríklad rušňovodičov alebo pilotov.

Policajti a hasiči budú podľa Babiša od pondelka všetkým osobám prekračujúcim hranice rozdávať letáky a vykonávať náhodné kontroly na vybraných 10 hraničných priechodoch, budú náhodne merať teplotu. Týka sa to aj vlakových staníc alebo letísk.

Leták dostane tiež každý cestujúci medzinárodných vlakových spojov, informácie budú aj na odpočívadlách a čerpacích staniciach smerom z Nemecka a Rakúska, informuje portál Novinky.cz.

Výletnú loď dali do karantény

V egyptskom Luxore dali v sobotu do karantény výletnú loď s viac než 150 turistami a členmi posádky. Stalo sa tak po tom, čo tam 12 osôb otestovali pozitívne na koronavírus.

Taiwansko-americká turistka, ktorá bola predtým na lodi a vrátila sa do Taiwanu koncom februára, mala po návrate pozitívny test. Svetová zdravotnícka organizácie o tom informovala egyptské úrady, ktoré teraz testujú všetkých terajších pasažierov a posádku.

Medzi pasažiermi sú momentálne Američania, Francúzi či Indovia. Dvanásť infikovaných egyptských členov posádky na lodi izolovali, zatiaľ čo zvyšok čaká na výsledky testov. Nakazení nevykazovali príznaky ochorenia.

Nové prípady zvýšili celkový počet nakazených v Egypte na 15.

Na Malte ochorelo 12-ročné dievča

Malta v sobotu potvrdila svoj prvý prípad koronavírusu. Nakazené je 12-ročné dievča talianskeho pôvodu, ktoré žije na ostrove spolu so svojou rodinou. Minister zdravotníctva Chris Fearne uviedol, že dievča a jej rodina navštívili koncom februára a začiatkom marca severné Taliansko a vrátili sa na Maltu cez Rím.

Rodina sa následne v súlade s odporúčaniami dala do domácej karantény, dievča však začalo vykazovať príznaky ochorenia. V piatok ho testovali a výsledky v sobotu nákazu potvrdili. Momentálne sa nachádza v izolovanej časti hlavnej nemocnice spolu so svojou sestrou a s rodičmi.

Celosvetovo sa novým koronavírusom, ktorý spôsobuje respiračné ochorenie COVID-19, nakazilo už vyše stotisíc ľudí a podľahlo mu viac než 3 400 osôb, prevažná väčšina v Číne.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom