Tenisovým lakťom netrpia len športovci, dostanete ho aj pri práci s počítačom

Tenisový lakeť

Tenisový alebo golfový lakeť. Tieto športovo znejúce diagnózy nie sú len doménou športovcov. Naopak, môžu postihnúť aj ľudí, čo len pracujú v záhrade či sedia za počítačom.

Obe ochorenia môžu byť dôsledkom dlhodobého alebo opakovaného preťažovania lakťového kĺbu. Ide o bolestivý zápal svalových úponov. Pri postihnutí úponov svalov na vonkajšej strane lakťa, takzvaných vystieračov, hovoríme o tenisovom lakti (laterálna epikondylitída). V prípade úponov svalov na vnútornej strane, tzv. ohýbačov, o golfovom lakti (mediálna epikondylitída).

Epikondylitída sa radí medzi choroby z povolania a to ako choroba z nadmerného, dlhodobého a jednostranného zaťaženia. Práve táto kategória bola v roku 2018 najčastejšou, ktorá postihovala Slovákov. Vyplýva to zo štatistík Národného centra zdravotníckych informácií za rok 2018.

Kto by sa mal mať na pozore

Základnú rizikovú skupinu tvoria, samozrejme, športovci. No sú v nej aj ľudia, ktorí pravidelne vykonávajú práce v záhrade, štiepanie dreva a prácu s počítačom.

Tenisový lakeť sa ale často objavuje u maliarov, inštalatérov, robotníkov, automechanikov, kuchárov, mäsiarov, u ľudí dvíhajúcich ťažké predmety. Najčastejšie sa zjaví vo veku medzi 30. až 50. rokom života.

Prejaví sa ako bolestivosť a zvýšená citlivosť na vonkajšej strane lakťa, pálenie a bolesť vo vonkajšej časti lakťa, slabý úchop rukou. Postihnutá je zväčša ruka, ktorú dominantne používate, no niekedy sa môže ochorenie objaviť aj na obidvoch lakťoch.

Ako sa dá liečiť

Jednou z metód na odstránenie bolesti a zápalu je fotobiomodulácia alebo ošetrenie laserom. „Ide o neinvazívnu a nebolestivú metódu, ktorú klienti označujú dokonca ako príjemnú. Bolo zaznamenané postupné zlepšovanie stavu aj v prípadoch ´tenisového lakťa´, ktoré je viditeľné už po niekoľkých aplikáciách,“ vysvetlil ortopéd Pavol Patro.

Vzhľadom na neagresívnu terapiu laserom je možné túto liečbu kedykoľvek zopakovať, čím sa vyhneme injekčnému podávaniu kortikoidov pri chronickom trvaní ťažkostí,“ priblížil.

Laser pôsobí prostredníctvom fotobiomodulácie, čo je označenie procesu, v ktorom svetlo špecifických vlnových dĺžok stimuluje bunkové funkcie a vedie k pozitívnym biochemickým zmenám v poranenom tkanive. Spúšťa sa zaplavením tkanív fotónmi, ktoré odovzdajú energiu bunkám.

Jej dôsledkom je zvýšenie cirkulácie v poškodenej oblasti. To znamená ústup bolesti, vyliečenie zápalu, zmenšenie opuchu a umožní organizmu zužitkovať vlastné liečebné sily,“ vysvetlila hlavná fyzioterapeutka spoločnosti Therapy House Jurina Orosová.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Jurina OrosováPavol Patro
Firmy a inštitúcie Therapy House