Tisíce nakazených a stovky ľudí v nemocniciach. Koronavírus na Slovensku naberie na sile

Koronavírus, nemocnica
Nemocnica v Levoči má podľa hovorkyne situáciu pod kontrolou. Foto: ilustračné, SITA/AP
  • aktualizované 16. septembra 12:43

Koncom septembra by malo pribúdať maximálne tritisíc prípadov nákazy denne. Na pravidelnej tlačovej konferencii k aktuálnej epidemickej situácii to uviedol minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský. Z analýz rezortu ďalej vyplýva, že v nemocniciach bude koncom mesiaca ležať 500 až 750 pacientov.

Viac o téme: Koronavírus

Denne by malo podľa ministerstva pribúdať najviac 15 obetí. Ako ďalej informoval šéf rezortu, aktuálne evidujeme približne dvojnásobný nárast ochorení za týždeň. V nemocniciach pribúdajú vo viac ako 85 percentách nezaočkovaní pacienti.

Tempo očkovania je nedostatočné

Zaočkovaní pacienti, ktorí sú hospitalizovaní, sú v drvivej väčšine vo vyššom veku a majú iné pridružené ochorenia. Vzhľadom k logike situácie vzrástol aj počet výjazdov záchraniek ku COVID pacientom, narastajú aj príjmy do nemocníc.

Viac o téme: Očkovanie proti koronavírusu na Slovensku

„Očkovanie pokračuje tempom, ktoré určite nie je dostatočné,” uviedol Lengvarský s tým, že denne pribúda približne 1 500 zaočkovaných. Vo vekovej kategórii nad 50 rokov je však miera zaočkovanosti viac ako 60 percent. Vysoký nárast zaočkovaných vidno aj u mladšej generácie.

Lengvarský kritizuje opozičných politikov

Medzi dôvody, ktoré ovplyvňujú záujem o očkovanie, minister zaradil aj strach z očkovania a z aktivít antivaxerských skupín. Lengvarský tiež odsúdil správanie sa opozičných politikov, ktorí šíria hoaxy, a tým zlepšeniu miery zaočkovanosti vôbec nepomáhajú. Komunikácia s nimi by však podľa jeho slov bola kontraproduktívna.

Minister zdôraznil, že na očkovacej kampani rezort intenzívne pracuje. Okrem podpory mobilných očkovacích tímov a diskusie s praktickými lekármi, z ktorých očkuje už viac ako 700, pracovníci ministerstva aktívne navštevujú obce s najnižšou mierou zaočkovanosti, a tiež priamo oslovujú najzraniteľnejšie skupiny obyvateľov.

V porovnaní s ostatnými európskymi krajinami sa však Slovensko v rámci zaočkovanosti aspoň prvou dávkou vakcíny so 44 percentami obyvateľov stále pohybuje „na začiatku poslednej tretiny” rebríčka.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Vladimír Lengvarský
Firmy a inštitúcie MZ SR Ministerstvo zdravotníctva SR