Turecko schválilo vakcínu z Číny na núdzové použitie, začína s vakcinačným programom

Fahrettin Koca
Turecký minister zdravotníctva Fahrettin Koca počas očkovania proti koronavírusu. Foto: SITA/AP

Turecké úrady v stredu schválili núdzové použitie vakcíny proti ochoreniu COVID-19 od čínskej firmy Sinovac Biotech. Vydláždili tak cestu vakcinačnému programu, ktorý by mal začať s očkovaním zdravotníckych pracovníkov a ďalších vysoko rizikových skupín.

Ako prví dostali vakcínu minister zdravotníctva Fahrettin Koca a členovia vedeckej poradnej rady. Zaočkovali ich v živom vysielaní, krátko po tom, čo Turecká agentúra pre lieky a zdravotnícke pomôcky dala vakcíne zelenú.

Viac o téme: Koronavírus

Koca oznámil, že vakcinačný program sa začne vo štvrtok. Vyzval všetkých občanov, aby sa nechali zaočkovať, pretože je to najsľubnejší spôsob, ako poraziť pandémiu.

Vakcínu budú podávať v dvoch dávkach. Každá injekcia bude mať QR kód priradený k menu osoby v súlade s vakcinačným programom a online objednávacím systémom.

Prvá dodávka vakcíny od Sinovacu pozostáva z troch miliónov dávok a dorazila do Turecka minulý mesiac. Celkovo by mala krajina dostať dovedna 50 miliónov dávok.

Viac o téme: Koronavírus COVID-19 vakcína

Turecko tiež oznámilo, že sa dohodlo na zaobstaraní 4,5 milióna dávok vakcíny od firiem Pfizer a BioNTech s možnosťou neskoršieho zaobstarania ďalších 30 miliónov dávok. Prezident Recep Tayyip Erdogan však v pondelok povedal, že rokovania s BioNTechom pokračujú.

Počas pandémie Turecko zaznamenalo zhruba 2,34 miliónov prípadov nákazy koronavírusom a približne 23-tisíc súvisiacich úmrtí.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom