USA začali podávať tretiu dávku vakcíny proti koronavírusu, nezaočkovaní sú problémom

Vakcína, Johnson & Johnson
Foto: Ilustračné, SITA/AP

Spojené štáty v piatok odštartovali podávanie posilňovacích dávok vakcíny proti koronavírusu od konzorcia Pfizer/BioNTech. Federálni zdravotnícki predstavitelia však zdôraznili, že obrovským problémom stáva zostávajú nezaočkované osoby.

Zvýšenie ochrany starších a zraniteľných

Nárok na tretiu dávku momentálne majú Američania, ktorí dosiahli vek 65 rokov, ako aj ďalšie zraniteľné skupiny obyvateľstva, napríklad osoby so zdravotnými problémami. Tretiu dávku môžu dostať najskôr šesť mesiacov po zaočkovaní dvomi dávkami Pfizer.

Viac o téme: Koronavírus

Tretia dávka očkovacej látky by podľa Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) mala zvýšiť ochranu v čase, keď nové prípady nákazlivejšieho delta variantu koronavírusu pribúdajú rýchlym tempom. Existujú navyše dôkazy, že účinnosť vakcín klesá niekoľko mesiacov po prvotnom zaočkovaní.

Drvivá väčšina hospitalizovaných je nezaočkovaná

Ako uviedla Rochelle Walensky, riaditeľka amerického CDC, v súčasnosti tvoria drvivú väčšinu prípadov COVID-19 a súvisiacich hospitalizácií nezaočkovaní ľudia. Osoby vakcinované tromi dávkami by nemal zasiahnuť ťažký priebeh ochorenia COVID-19 a mali by sa vyhnúť hospitalizácii a riziku smrti.

Posilňovacie dávky v USA sa zatiaľ týkajú iba vakcíny Pfizer/BioNTech. Rozhodnutie v prípade očkovacích látok Moderna alebo Johnson & Johnson zatiaľ nepadlo.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Rochelle Walensky