V Británii testujú novú vakcínu na koronavírus, s výrobou by mohli začať už na jeseň

Liek CD24Fc podľa klinickej štúdie o viac ako 50 % redukuje riziko respiračného zlyhania alebo smrti pacientov hospitalizovaných s COVID-19.
Európska komisia zabezpečila eurobloku ďalšie milióny vakcín voči koronavírusu. Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.

V Británii vo štvrtok odštartovali klinické testy novej vakcíny na koronavírus. Očkovaciu látku vyvinuli na Oxfordskej univerzite. Ak budú testy úspešné, očkovanie obyvateľstva by sa mohlo začať už na jeseň tohto roka.

Denník Independent citoval britského ministra zdravotníctva Matta Hancocka, podľa ktorého vláda poskytla oxfordskému výskumnému tímu 20 miliónov libier (22,7 milióna eur) na financovanie klinických testov. Rovnakú sumu dostal výskumný tím v Imperial College v Londýne, ktorý taktiež pracuje vývoji vakcíny na COVID-19.

Hromadné očkovanie už v septembri

Napriek tomu, že vývoj vakcín normálne trvá asi 18 mesiacov, vedúca vedeckého tímu Sarah Gilbertová verí, že masová výroba ich očkovacej látky by sa mohla začať už v septembri. To je len deväť mesiacov po tom, čo sa nový koronavírus prvýkrát objavil v čínskom meste Wu-chan.

Briti nie sú jediní, čo pracujú na vakcíne proti koronavírusu, rovnaké správy prišli tento týždeň aj z Nemecka.

Vakcínu testujú aj v Nemecku

Nemecký minister zdravotníctva Jens Spahn informoval, že aj v jeho krajine sa začínajú klinické testy očkovacej látky. Zúčastní sa na nich 200 ľudí vo veku 18 až 55 rokov. Upozornil však, že proces testovania bude trvať niekoľko mesiacov.

Nemecký Paul-Ehrlich-Institut schválil testovanie vakcíny založenej na RNA, ktorú spoločne vyvinuli BioNTech a Pfizer.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Jens SpahnMatt Hancock