Vedci objavili prvú prelomovú protilátku. Koronavírusu zabraňuje infikovať ľudskú bunku

Koronavirus, laboratórium
Európska komisia umožnila dánskej vláde podporu spoločnosti Bavarian Nordic sumou 108 miliónov eur. Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Priekopnícky objav uskutočnili holandskí vedci na kultivovaných bunkách v laboratóriu. Podarilo sa im nájsť látku, ktorá vírusu zabraňuje vstúpiť do ľudskej hostiteľskej bunky, informuje Sciencedaily.com.

Dúfajú, že identifikácia látky povedie k vývoju účinného lieku na zmiernenie prejavov nákazy či k prevencii ochorenia Covid-19. Svoj výskum opísali v magazíne Nature Communications.

Neutralizuje aj smrtiaci vírus SARS

Podľa výskumníkov ide o prvý krok k vytvoreniu účinnej protilátky proti SARS-Cov-2. Výskum vychádza zo staršej štúdie protilátok, ktorú vedci podnikli v rokoch 2002 až 2003, keď sa snažili objaviť látku proti smrtiacemu koronavírusu SARS.

Podľa  Berend-Jan Boscha z Utrechtskej univerzity a spoluautora štúdie je látka zaujímavá aj tým, že neutralizuje oba vírusy – SARS aj nový koronavírus. To naznačuje, že by mohla mať potenciál pri zmierňovaní chorôb vyvolaných koronavírusmi aj v budúcnosti.

Sľubná protilátka vznikla využitím geneticky modifikovaných myší s ľudskými génmi, vďaka čomu je riziko jej vedľajších účinkov na ľudskú imunitu nižšie a výskum môže napredovať rýchlejšie. Líši sa od bežných protilátok, ktoré vedci najskôr vyvíjajú a skúmajú na iných druhoch, kým prejdú humanizačnou fázou.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom