V rakovine hrubého čreva sme na špičke Európy, zlepšiť stav potrvá dlho

Kolonoskopia
Pri kolonoskopii sa polyp môže okamžite odstrániť

Zavádzanie systému pre včasný záchyt ochorení je beh na dlhé trate. A Slovensko v ňom doteraz zaostávalo. V prípade rakoviny hrubého čreva a konečníka sa so skríningom začalo len vlani.

Ročne sa pritom na Slovensku objaví 5000 nových ochorení a 1800 ľudí zomrie, upozornil na štvrtkovom Okrúhlom stole Zdravotníckych novín Martin Huorka zo Slovenskej gastroenterologickej spoločnosti.

Skorý záchyt je lacnejší a pre pacienta znamená lepšiu prognózu

Približne štvrtina sa o svojej chorobe dozvie až v metastatickom štádiu, kedy je už neskoro. Jedným z problémov je, že príznaky (chudnutie, bolesti, krvácanie z konečníka, nechutenstvo) nemusia byť výrazné, alebo sa vôbec nedostavia.

Naopak, v počiatočnom, bezpríznakovom štádiu, sú výsledky liečby najlepšie. A nielen to. Omnoho lacnejšia je aj liečba. Ako upozornil Tibor Hlavatý z SGS, v roku 2018 náklady na liečbu kolorektálneho karcinómu vzrástli na viac ako 70 miliónov eur.

Najväčšiu časť, takmer polovicu, si pritom vyžiadala liečba práve neskorších štádií rakoviny. V prípade prvého štádia to bolo len 7 % všetkých nákladov.

Slovensku v pošte ochorení na rakovinu hrubého čreva a konečníka patrí v Európe neslávne druhé miesto, hneď za Maďarskom. Súčasný skríning sa robí formou testu na skryté krvácanie. Gastroenterológovia by však boli radi, keby sa prevencia robila kolonoskopiou.

Kolonoskopia je strašiak

Tu však vyvstáva iný problém – ľudia môžu byť ochotní podstúpiť test na okultné krvácanie, no kolonoskopii sa radšej vyhnú. Pritom podľa Hlavatého je práve kolonoskopia spoľahlivejšia metóda vyšetrenia. Odhalí až 85 % prípadov, zatiaľ čo v prípade testov na krvácanie je to 40 %.

Kolonoskopia je však nepríjemné a bolestivé vyšetrenie. Ako upozornila Jana Pifflová Španková z pacientskeho združenia Europacolon, pacienti si často za tlmenie bolesti alebo celkovú anestéziu musia platiť. Či by to mohli poisťovne preplácať, je v súčasnosti na rokovaniach poisťovni s jednotlivými poskytovateľmi.

Nejde však len o obavy z nepríjemného vyšetrenia. Ako upozornil gastroenterológ Rudolf Hrčka, ide aj o celkovú výchovu, od detstva, aby ľudia brali preventívne vyšetrenia ako súčasť starostlivosti o zdravie.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Jana Pifflová ŠpankováMartin HuorkaRudolf HrčkaTibor Hlavatý
Firmy a inštitúcie OZ europacolon SlovenskoSlovenská gastroenterologická spoločnosť SGS