Vedci objavili vstupnú bránu koronavírusu do tela. Je ňou náš nos

Nos
Foto: ilustračné, thinkstockphotos.com

Vedci objavili bránu, ktorou vstupuje koronavírus do nášho tela. Je ňou náš nos a jeho sliznice, ktoré obsahujú kľúčové proteíny viažuce tento vírus.

Objav uskutočnil medzinárodný výskumný tím z britského inštitútu Welcome Trust Sanger. Vedci sú presvedčení, že tento objav im pomôže vysvetliť rýchly prenos koronavírusu z človeka na človeka.

Výskumníci analyzovali vyše 20 bunkových tkanív ľudského tela a identifikovali dva špecifické typy proteínových buniek, ktoré vírus využíva, aby infikoval svojho hostiteľa.

Koronavírusu pomáhajú dva proteíny v nose

Zistili, že sliznice v nose obsahujú vysokú úroveň vstupných proteínov, ktoré koronavírus využíva na infiltráciu ľudských buniek.

„Zistili sme, že receptorový proteín ACE2 a proteázu TMPRSS2, ktoré dokážu aktivovať vstup SARS-CoV-2 do ľudských buniek sú v bunkách viacerých orgánov vrátane vnútornej výstelky nosa. Odhalili sme tiež, že bunky produkujúce hlien a epitely v nose majú najvyššie hodnoty týchto proteínov zo všetkých buniek v dýchacích cestách,“ uviedol Waradon Sungnak z inštitútu Welcome Trust Sanger.

Z výsledkov výskumu preto jeho tím vyvodil, že bunky v nose sú teda najpravdepodobnejšou cestou infekcie koronavírusom.

Do nosa sa vírus ľahko dostane

Tento objav vysvetľuje, prečo sa vírus dokáže tak rýchlo šíriť. Bunky obsahujúce proteínové receptory sa totiž nachádzajú na povrchu vnútornej strany nosa, a pre vírus sú tak veľmi jednoducho prístupné.

Proteínové receptory ACE2 a TMPRSS2 vedci objavili aj v rohovke oka a v čreve. Preto sa domnievajú, že nákaza je možná aj cez slzné kanáliky či prostredníctvom stolice.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom