Koronavírus: Slovensko má rekord v testovaní, prijímačky na stredné školy nebudú a v Británii pribudli stovky mŕtvych (online)

Koronavírus, test
Foto: ilustračné, SITA/AP.

Za posledné tri dni sa počet potvrdených prípadov nového koronavírusu na Slovensku zvýšil iba o 18 (sobota – 6, nedeľa – 2, pondelok – 3, utorok – 7) na 1392. Bohužiaľ v utorok pribudli aj dve úmrtia. Počet obetí s pozitívnym testom na ochorenie Covid-19 tak stúpol na 22. V utorok urobili 5472 testov, čo je najviac za deň od začiatku pandémie nového koronavírusu. Máme už 484 vyliečených, za posledný deň ich pribudli 61.

Viac o téme: Koronavírus

Presne pred týždňom spustili prvú fázu otvárania prevádzok a obchodov – druhá by mala prísť 6. mája, ale minister hospodárstva Richard Sulík (SaS) volá po zrýchlení uvoľňovania opatrení. Premiér Igor Matovič (OĽaNO) je v tomto zdržanlivý. Hlavný hygienik Ján Mikas v utorok oznámil zmeny pre pendlerov a opatrovateľky. Minister školstva Branislav Gröhling (SaS) zase v stredu uviedol, ako to s prijímačkami na stredné školy.

V počte obetí majú smutné prvenstvo USA (viac ako 60-tisíc). Nasledujú Taliansko (27 682) a Španielsko (24 275). Za posledných 24 hodín stúpol počet mŕtvych aj vo Francúzsku, o 427 na 24 087. Vo Veľkej Británii už ochoreniu Covid-19 podľahlo 26 097 ľudí.

Viac o téme: Ekonomické dopady koronavírusu

Príznaky ochorenia Covid-19 sú horúčka, kašeľ, dýchavičnosť a bolesť svalov. Podozrenie je pri nedávnej návšteve krajiny, v ktorej sa potvrdil výskyt koronavírusu alebo kontakt s nakazenou osobou či niekým, kto sa vrátil zo zahraničia.

Dôležité infolinky

Infolinka pre organizačné pokyny: 0800 221 234
Infolinka Úradu verejného zdravotníctva: 0917 222 682

Linky regionálnych úradov verejného zdravotníctva:

  • Banská Bystrica – 0918 659 580
  • Bratislava – 0917 426 075
  • Nitra – 0948 495 915
  • Trnava – 0905 903 053
  • Trenčín – 0911 763 203
  • Košice – 0918 389 841
  • Prešov – 0911 908 823
  • Žilina – 0905 342 812

Koronavírus vo svete aj na Slovensku

  • Online (minúta po minúte)

22:00 Ďakujeme za sledovanie stredajšieho online prenosu (minúta po minúte). Aktuálne informácie v súvislosti s pandémiou koronavírusu vám prinesieme aj zajtra.

21:46 Minister financií Eduard Heger (OĽaNO) rokoval s Miroslavom Šatanom, prezidentom Slovenského zväzu ľadového hokeja (SZĽH) a štát pomôže aj športu.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

21:35 Vo Francúzsku za posledných 24 hodín pribudlo 427 obetí ochorenia Covid-19 a celkovo sa ich počet zvýšil na 24 087. Od začiatku pandémiu nový koronavírus testy odhalili u 167 518 osôb (+1607 za posledný deň)

21:17 Počet obetí v USA sa prehupol cez 60-tisíc, ochorením Covid-19 sa už nakazilo viac ako milión ľudí.

21:05 Odborníci varujú, že niektoré obmedzenia budú musieť platiť až do vytvorenia vakcíny proti Covid-19.

20:38 V Česku majú už viac ako 3000 vyliečených. Ako na Twitteri informoval minister zdravotníctva Adam Vojtěch, v poslednej dobe sa im darí znižovať počet pacientov nakazených koronavírusom.

20:19 Psychológovia spúšťajú novú Covid-19 linku pomoci, bude bezplatná a dostupná 24 hodín denne. 

20:08 Za posledných 24 hodín sa počet obetí vo Veľkej Británii zvýšil na 26 097. Výrazný nárast je spôsobený tým, že úrady začali do štatistík započítavať úmrtia už aj z domovom dôchodcov a sociálnych služieb, ktoré sú nákazou silno zasiahnuté.

19:47 Wilford a Mary Keplerovci z amerického Wisconsinu spolu žili 73 rokov a zomreli v dôsledku ochorenia Covid-19 len šesť hodín po sebe.

19:24 Nemecká vláda neodporúča cestovať do zahraničia až do polovice júna. Situácia okolo pandémie je stále príliš vážna.

19:12 Počet obetí v Španielsku sa za posledných 24 hodín zvýšil o 453 na 24 275. Testy potvrdili ochorenie u ďalších 4771 osôb a celkový počet potvrdených prípadov sa zvýšil na 236 899.

18:58 Švajčiarska vláda 11. mája znova otvorí obchody, reštaurácie, múzeá, knižnice a školy, ktoré pre pandémiu koronavírusu predtým zatvorili. V platnosti však aj po spomínanom dátume zostanú niktoré pravidlá sociálnej izolácie, ako napríklad obmedzenie zhromažďovania sa na verejnosti pre maximálne päť ľudí. Veľké podujatia ako koncerty alebo športové zápasy zatiaľ nedostanú zelenú. „Táto kríza ešte nie je za nami. Zatiaľ nemôžeme žiť tak, ako predtým. Budeme s týmto vírusom a tiež s ekonomickými následkami ešte nejaký čas žiť. Neexistuje jednoduché riešenie,“ povedala prezidentka Simonetta Sommaruga.

18:29 Ministerstvo financií SR informuje, ako to bude s preddavkami na dane.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

18:11Taliansku za posledných 24 hodín pribudlo 2086 nových prípadov koronavírusu a celkovo už pozitívne otestovali 203 591 ľudí. Pribudlo aj 323 mŕtvych a celkovo tak v krajine majú 27 682 obetí ochorenia Covid-19.

17:50  Slovenský živnostenský zväz oslovil ministra práce Milana Krajniaka s návrhmi na zlepšenie záchranných opatrení pre živnostníkov a malých podnikateľov.

17:37 V miestnej rómskej osade v Krompachoch mal policajt v službe napadnúť a zbiť päť detí. Na sociálnej sieti na to upozornila Únia Rómov na Slovensku. Splnomocnenkyňa vlády SR pre rómske komunity Andrea Bučková priblížila, že situácia, na ktorú poukazuje, nastala, keď sa skupina maloletých detí vzdialila od zóny karantény. 

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

17:04 V Rakúsku je momentálne už len 2 043 osôb nakazených koronavírusom. Niečo vyše 500 z nich sa nachádza v nemocniciach, informuje v stredu portál rakúskej verejnoprávnej vysielacej stanice ORF. Celkovo v Rakúsku registrujú 15 345 ľudí nakazených koronavírusom, zdravotníci uskutočnili 247 750 testov. Novému vírusu doteraz podľahlo 554 osôb. Medzi obete pandémie počítajú rakúske úrady len tých ľudí, u ktorých bolo lekársky preukázané, že dôvodom ich úmrtia bolo ochorenie Covid-19.

16:52 Ministerstvo dopravy a výstavby potvrdilo, že zatiaľ oddialilo plánované dočasné pozastavenie bezplatného cestovania dôchodcov v železničnej doprave. Ako uviedlo v stredu pre agentúru SITA, rozhodlo sa tak po prehodnotení vývoja epidemiologickej situácie a na základe dohody predsedu Národnej rady SR Borisa Kollára (Sme rodina) a premiéra Igora Matoviča. „Išlo len o návrh na čas nevyhnutný pre zabránenie šírenia nového koronavírusu. Treba zdôrazniť, že hlavným dôvodom boli príliš vysoké čísla práve tejto skupiny cestujúcich vo vlakoch, pričom rádovo išlo o tisícky,“ informoval rezortný hovorca a poradca ministra dopravy a výstavby pre strategickú a krízovú komunikáciu Ivan Rudolf. „Ak sa počet dôchodcov cestujúcich vlakmi v najbližších dňoch dramaticky nezníži, ministerstvo dopravy pristúpi k tomuto dočasnému opatreniu,“ upozornil.

16:24Nemocnici Dr. Vojtecha Alexandra v Kežmarku si v utorok vyskúšali, ako by vyzeral príjem pacientky s podozrením na infarkt a s diagnózou Covid-19. Prípad bol simulovaný v špeciálnych podmienkach, v takzvanej červenej covidovej zóne a v osobitne vyčlenenej jednotke intenzívnej starostlivosti. Celý tím musel pracovať v ochranných oblekoch a prísne dbať na to, aby popri záchrane ľudského života nedošlo k nakazeniu lekárov a sestier.

Nemocnica Kežmarok
Zdravotník počas simulovanej situácie príjmu pacientky s diagnózou Covid-19 a podozrením na infarkt. 29. apríl 2020 Foto: Nemocnica Kežmarok

16:07 Taliansko je pripravené na prípadnú druhú vlnu šírenia koronavírusu, ktorá môže nastať v dôsledku postupného uvoľňovania zavedených opatrení.  

15:40 Poľsko začne od budúceho týždňa uvoľňovať ďalšie z opatrení zameraných na spomalenie šírenia nového koronavírusu. Od pondelka budú môcť byť otvorené nákupné centrá, hotely, knižnice a múzeá. Od šiesteho mája zase môžu znovu začať fungovať jasle a škôlky.

Ľudia by však naďalej mali nosiť ochranné rúška na tvár a udržiavať sociálny odstup najmenej dva metre. Zatvorené zostanú reštaurácie, aj tie v hoteloch, a kiná. Zakázané sú tiež stále zhromaždenia ľudí s viac ako 50 účastníkmi, pričom úrady naďalej neodporúčajú spoločenské stretnutia.

Premiér Mateusz Morawiecki uviedol, že v priebehu ďalších dvoch týždňov uvoľnia ďalšie opatrenia. Zároveň vyzval ľudí, aby stanovené pravidlá dodržiavali, pretože od toho závisí otvorenie ekonomiky. Minister zdravotníctva Lukasz Szumowski odporučil opätovné otvorenie ambulancií a výkon bežných lekárskych postupov.

15:27 Finančná správa informuje, že zamestnanci môžu teda tento rok podať vyhlásenie k 2% až do konca druhého mesiaca, ktorý pôjde po mesiaci, v ktorom skončí pandémia.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

15:02 Bez dofinancovania ambulancií a nemocníc systém poskytovania zdravotnej starostlivosti skolabuje podstatne skôr, ako príde vrchol pandémie. Na tlačovej konferencii Slovenskej lekárskej komory (SLK) to uviedol jej prezident Marián Kollár.

14:40 Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) od 29. apríla posilňuje vybrané rýchliky, regionálne rýchliky a regionálne expresy o ďalšie vozne. Cieľom tohto opatrenia je zabezpečiť ľuďom v čase pandémie nového koronavírusu lepšie podmienky na bezpečnú prepravu vlakom.

14:23 Medzinárodná ratingová agentúra Fitch zhoršila rating záväzkov talianskej vlády, čo odzrkadľuje rast verejného dlhu krajiny. Ratingovú známku Talianska agentúra znížila o jeden stupeň na BBB- z úrovne BBB, čiže hodnotenie záväzkov krajiny sa ocitlo len jeden stupeň nad špekulatívnym pásmom. Fitch totiž očakáva, že pandémia koronavírusu spôsobí pokles talianskej ekonomiky v tomto roku o 8 percent, pričom možné je aj výraznejšie hospodárske oslabenie krajiny.

Taliansko patrí k štátom, ktoré pandémia postihla najviac. Fitch prognózuje, že taliansky verejný dlh, ktorý je vo výške 135 percent hrubého domáceho produktu (HDP) sa v tomto roku zvýši až na 156 percent HDP. Vysoký dlh by mohol znepokojiť investorov, ktorí už teraz žiadajú vyššie úroky z dlhopisov krajiny. Zatiaľ sú úroky dobre zvládnuteľné, ale ich rast na neudržateľné úrovne by mohol vyvolať novú finančnú krízu Talianska a Európy, keďže krajina je členom 19-člennej eurozóny.

14:01 Talianka žijúca v New Yorku Angelina Friemanová, ktorá oslávila 101 rokov, prekonala rakovinu, potraty, vnútorné krvácanie, sepsu a nie jednu, ale dve pandémie. Potom, čo ako malé dieťa prežila pred sto rokmi španielsku chrípku, teraz porazila aj nový koronavírus.

13:45 Ministerstvo zdravotníctva pripmína zmeny pre zdravotníkov prichádzajúcich zo zahraničia na Slovensko.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

13:29 „V Bielom dome je chlapík, ktorý tam veľmi chce zostať a čo najrýchlejšie sa snaží hodiť vinu na niekoho iného,“ vysvetlil ťažobný magnát Andrew Forrest.

13:10 Bratislavská Karlova Ves testovala zamestnancov miestneho úradu, všetky výsledky sú negatívne. V stredajšej tlačovej správe o tom informoval hovorca mestskej časti Branislav Heldes.

„Ani jeden z 50 testovaných zamestnancov miestneho úradu mestskej časti Bratislava – Karlova Ves nebol pozitívne diagnostikovaný na prítomnosť vírusu SARS-CoV-2 v organizme. Mestská časť sa rozhodla otestovať vytypovaných zamestnancov preventívne,“ vysvetlil hovorca.

„Po starostlivom uvážení sme vytypovali desiatky zamestnancov, ktorí prichádzajú do styku s verejnosťou. Ide napríklad o pracovníkov oddelenia sociálnych vecí, ktorí sú v kontakte so stovkami našich starších obyvateľov. Ich zdravotný stav musí byť vyhovujúci, aby neohrozili rizikovú skupinu,“ vysvetlila starostka Karlovej Vsi Dana Čahojová.

Medzi ďalšími testovanými zamestnancami boli opatrovateľky a pracovníci, ktorí prichádzajú do styku s verejnosťou. „Testovanie prebiehalo vo vonkajšom prostredí formou PCR testov, na voľnom priestranstve parkoviska pred Iuventou. Zamestnanci dostali výsledok do 48 hodín SMS-kou a e-mailom,“ uzavrel hovorca.

12:57 Ministerstvo hospodárstva apeluje na banky, aby zrýchlili tempo.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

12:30 V Číne zakázali na službe Steam počítačovú hru s názvom Coronavirus Attack (Koronavírusový útok, pozn. SITA) inšpirovanú pandémiou koronavírusu. Ako informuje BBC, hráči v nej musia zastaviť „sebecké zombie“ pred únikom z krajiny, kde sa šíri infekcia, a zabrániť im tak nakaziť ostatných.

Množstvo ľudí dalo hre negatívnu recenziu a sťažovali sa, že sa v nej napríklad nachádza čínska zástava, na ktorej sú namiesto hviezd obrázky vírusu. Môžu tiež zbierať symboly s nápismi ako „Osloboďte Hongkong“ alebo „Taiwan nie je Čína“.

Za hrou stojí MythZ, ktorý pre internetový portál Abacus uviedol, že jeho cieľom bolo protestovať proti čínskej vláde, keďže nebol spokojný, ako sa vysporiadala s pandémiou. Niektorí hráči žiadajú, aby hru zakázali na celom svete, no v niektorých krajinách je stále dostupná. „Predstavte si, že si robíte žarty z celosvetovej pandémie a smrť ľudí využívate na pobavenie,“ napísal jeden z nespokojných recenzentov.

Čína v marci zaradila na čierny zoznam aj inú hru, v ktorej mali hráči za úlohu vytvoriť si vlastný patogén na vyhladenie ľudskej rasy.

12:14 Vedci objavili bránu, ktorou vstupuje koronavírus do nášho tela.

12:03 Ministerstvo zdravotníctva na sociálnej sieti Facebook pripomína rozhodnutie Ústredného krízového štábu o pendleroch.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

11:51 Z koronavírusu sa môže stať prechladnutie.

11:34 Trnava zapracovala do tohtoročného rozpočtu mesta 740-tisíc eur z rezervného fondu, z toho 600-tisíc eur je určených na financovanie výdavkov, ktoré súvisia s pandémiou nového koronavírusu.

11:22 Viceprezident Mike Pence prišiel do medicínskeho centra bez rúška, stal sa terčom kritiky. Spravil tak v zjavnom rozpore s miestnymi pravidlami, ktoré jeho nosenie vyžadujú. 

11:09 Mesto Vranov n/Topľou zriadilo v súvislosti s preventívnymi opatreniami na zamedzenie šírenia koronavíru na svojom území dve karanténne centrá. Prvé sa nachádza v priestoroch budovy futbalového štadióna na Ulici Boženy Němcovej a druhé na futbalovom ihrisku na Rodinnej oblasti. Testovanie zamestnancov Zariadenia pre seniorov prinieslo negatívne výsledky.

10:57 Úrad vlády stále vyzýva ľudí, aby dodržiavali sociálny odstup, ktorý je jedným z najúčinnejších spôsobov ako znížiť šírenie choroby.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

10:34 Prešovský župan Milan Majerský podotkol, že karanténne centrá sa riadia prísnymi pravidlami, ktoré nie každý z ubytovaných rešpektuje rovnako.

„Väčšina repatriantov disciplinovane plní pokyny všetkých tých, ktorí sa o nich starajú. No nájdu sa medzi nimi aj výnimky a takí, ktorí si nevážia to, čo dostávajú od Slovenska aj od Prešovského kraja. Niektorí nám dokonca odcudzili alebo poškodili zariadenie internátnych izieb, čo mi je ľúto. V drvivej väčšine ale sú to naozaj slušní ľudia, ktorí si uvedomujú, že personál okolo nich robí všetko pre ich dôstojný a bezpečný návrat domov či do práce,“ zdôraznil Majerský.

Zároveň sa poďakoval riaditeľom a zamestnancom zariadení, ale aj dobrovoľníkom – hasičom, samaritánom a Slovenskému Červenému krížu, ktorí sa starajú o repatriantov.

10:22 Verejná ochrankyňa práv Mária Patakyová odporúča zmeniť systém povinnej štátnej karantény.

10:08Česku v utorok pribudlo iba 59 nových prípadov ochorenia Covid-19. Ako informuje ministerstvo zdravotníctva koronavírusom sa už od začiatku pandémie infikovalo 7504 ľudí. V krajine už urobili 236 985 testov, za posledný deň sa ich počet zvýšil o 8665. Už 2960 pacientov sa vyliečilo a 227 nákaze podľahlo.

9:56 V súvislosti s koronavírusom je na Slovensku hospitalizovaných 180 ľudí. Z nich u 53 pacientov bolo ochorenie Covid-19 potvrdené, a osem sa nachádza na jednotke intenzívnej starostlivosti. Na pľúcnu ventilácie nie je pripojený nikto.

9:50 Dva nové prípady ochorenia Covid-19 sú z Bratislavského kraja. Po jednom pribudli v Košickom, Prešovskom, Nitrianskom, Trnavskom a Trenčianskom kraji.

Koronavírus, kraje, Slovensko

9:38 Z ochorenia Covid-19 sa na Slovensku vyliečilo ďalších 61 pacientov, celkovo sa počet vyliečených pacientov zvýšil na 484.

9:35 V utorok na Slovensku urobili 5472 testov, čo je najviac za deň od začiatku pandémie nového koronavírusu.

9:31 Počet potvrdených prípadov nového koronavírusu sa za posledný deň zvýšil o 7 na 1392. Bohužiaľ v utorok pribudli aj dve úmrtia. Počet obetí s pozitívnym testom na ochorenie Covid-19 tak stúpol na 22.

9:20 Naživo: Tlačová konferencia ministra školstva Branislava Gröhlinga (SaS) o prijímacích pohovoroch na stredné školy.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

9:11 Počet obetí ochorenia Covid-19 sa prehupol cez 218-tisíc, viac ako 959-tisíc ľudí sa už vyliečilo.

Koronavírus, svet

8:57 Ministerstvo zdravotníctva SR pripomína dôležité hygienické postupy v prípade, že sa vo vašej domácnosti nachádza pacient s ochorením alebo podozrením na Covid-19.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

8:42 Storočný poľský veterán z druhej svetovej vojny vyhral svoj boj s koronavírusom.

8:33 Za posledné tri dni sa počet potvrdených prípadov nového koronavírusu na Slovensku zvýšil iba o 11 (sobota – 6, nedeľa – 2, pondelok – 3). Premiér Igor Matovič (OĽaNO) to v utorok okomentoval slovami, že sme európska špička v boji proti Covid-19 a mnohé krajiny nám závidia. „Bol by som veľmi rád, aby sme si nepokazili, čo sme si strádaním vybojovali,“ povedal. Nové aktuálne čísla za utorok oznámia v stredu pred desiatou predpoludním.

8:09 Ministerstvo vnútra SR sprístupnilo používateľom e-služieb novú službu – Žiadosť o dočasné vyradenie vozidla z evidencie

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

7:41 Štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí Martin Klus (SaS) priznal, že Slovensko bude možno súčasťou koridoru pre dovolenkovanie v Chorvátsku, a to v prípade pokračovania relatívne nízkeho počtu nárastu pozitívne testovaných na Covid-19. „Máme záujem otvoriť takýto koridor. Detaily toho, ako by mal takýto koridor vyzerať, ešte budeme riešiť s ministerstvom dopravy a s ministerstvom hospodárstva,“ dodal s tým, že telefonát s kolegami z V4 a chorvátskym veľvyslancom v tejto súvislosti absolvoval.

Dubrovník, Chorvátsko
Pohľad na Dubrovník. Foto: www.gettyimages.com.

7:20 Novým koronavírusom by sa na celom svete mohla nakaziť až miliarda ľudí, pokiaľ zraniteľným štátom nebude poskytnutá urgentná pomoc.

6:54 Núdzový stav v Česku predĺžili do 17. mája, Babišova vláda chcela, aby platil až do 25. mája. Ako informuje Česká televízia, v poslaneckej snemovni nakoniec zo šiestich návrhov prešiel ten od komunistickej strany.

6:33 Minister hospodárstva Richard Sulík (SaS) navrhol, aby sa ďalšie prevádzky otvárali skôr ako 6. mája.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

6:16 Pred týždňom na Slovensku odštartovali prvú fázu otvárania obchodov a prevádzok. Druhá by mala prísť presne o týždeň – 6. mája.

Plán otvárania obchodov, 4. fázy

6:00  Vitajte pri online prenose (minúta po minúte). Aj dnes vám prinesieme aktuálne informácie v súvislosti s pandémiou koronavírusu.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom