Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Všeobecný lekár, ambulancia
Foto: ilustračné, SITA/Diana Černáková
11. 08. 2019 14:42 ZdravotníctvoSlovensko od vZdravotnictve.skSITA

Video: Neexistuje ambulantný lekár bez problému, tvrdí Zväz ambulantných poskytovateľov

Neexistuje ambulantný lekár, ktorý by nemal problém. Na internetovej stránke Zväzu ambulantných poskytovateľov (ZAP) to uviedla výkonná riaditeľka zväzu Zuzana Dolinková.

Súčasné úhrady zdravotných poisťovní voči ambulantným lekárom nepostačujú na zabezpečenie plynulého chodu našich ambulancií,” píše na svojej stránke ZAP. Ministerstvo zdravotníctva (MZ) reagovalo, že robí všetko pre to, aby bolo v systéme toľko peňazí, koľko reálne potrebuje.

Pracujú na úkor vlastného dlhu

Aj keď sa podľa zväzu ambulantní lekári usilujú aj za súčasných nepriaznivých podmienok o zabezpečenie vysokej kvality zdravotnej starostlivosti o pacienta, nedofinancovanie ambulantného sektora sa zákonite odráža v ambulanciách.

Financovanie zdravotníctva je potrebné podľa ZAP nastaviť tak, aby sa zabezpečila kvalitná zdravotná starostlivosť, ale aj udržateľnosť celého systému.

Dlhodobé neriešenie situácie a podfinancovanie ambulantného sektora podľa zväzu paralyzuje fungovanie ambulancií, pretože ambulancie často pracujú na úkor vlastného dlhu. ZAP zároveň tvrdí, že ambulantní lekári si môžu väčšinou vyplatiť mzdu len na úrovni približne minimálnej mzdy. Nedofinancovanie ambulantného sektora tiež podľa ZAP sťažuje lekárom možnosť nájsť si do ambulancie kvalifikovaný a skúsený zdravotný personál – zdravotné sestry.

Pribúda byrokracia

Na problémy ambulantných lekárov na stránkach zväzu upozornil aj člen Správnej rady ZAP Roman Samek. Lekári podľa neho nechcú byť úradníkmi. “Na úkor starostlivosti o pacienta nám pribúda byrokracia,” povedal vo zverejnenom videu. Podľa neho medzi lekármi cítiť rezignáciu a pocit nedocenenia.

Nemocničný lekár podľa ZAP pracuje na pracovisku, kde má všetko zabezpečené a vykonáva len svoje povolanie. “Ambulantný lekár musí okrem starostlivosti o pacienta manažovať celý chod ambulancie – personalistiku a mzdy zamestnancov ambulancie, nájom, platenie energií, upratovanie, nákup prístrojovej techniky, nákup zdravotníckeho materiálu a pod,“ konštatoval ZAP. Na úkor starostlivosti o pacientov podľa zväzu pribúda ambulantným lekárom stále viac administratívnych povinností vrátane elektronizácie zdravotníctva. „Ambulantní lekári nemajú ani zďaleka mzdy porovnateľné so mzdami lekárov pracujúcich v ústavnej zdravotnej starostlivosti, hoci majú porovnateľnú odbornosť a prax,“ uvádza sa na stránke.

Funguje bezlimitné prostredie

Ministerstvo zdravotníctva (MZ) v reakcii uviedlo, že robí všetko pre to, aby bolo v systéme toľko peňazí, koľko reálne potrebuje. „Na základe výkazu zdravotných poisťovní k máju tohto roka a reálne uhradenej zdravotnej starostlivosti ide do ambulantného sektora tento rok o 75 miliónov eur viac ako vlani,“ pripomenulo ministerstvo. Uviedlo, že rok predtým bolo takisto navýšenie do ambulantného sektora o 50 mil. eur v porovnaní s predchádzajúcim rokom 2017. „Takisto funguje bezlimitné prostredie, to znamená, že koľko lekári urobia, toľko si zarobia, môžu si tak zarobiť omnoho viac,“ konštatoval rezort.

Do sektora podľa MZ išlo z rozpočtu tento rok 5,2 mld. eur. „Tieto zdroje sú rovnomerne rozdelené do všetkých oblasti potrebných pre všetkých pacientov a zdravotníkov. Treba si zároveň uvedomiť, že musíme myslieť rovnomerne a zodpovedne na celý rezort. Pre predstavu – len na úhradu liekov ide ročne 1,2 mld. eur,“ uviedlo MZ.

Odporúčané články

Imunoalergológ varuje: Toto treba vedieť o vitamíne C a alergických reakciách Aktualizované: Uvoľnenie 90 miliónov eur do zdravotníctva nič nerieši, podľa lekárov chýbajú riešenia

Témy

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Smer-SD sa po vražde Kuciaka neuchádzal o podporu kotlebovcov, pracoval len s dvomi variantmi Miera nezamestnanosti zostala pod hranicou päť percent, podľa Richtera nenastáva kríza Beňová pochybuje o kontaktoch Mariana K. na politikov, progresívcov komunikácia z Threemy neprekvapila Úniky informácií v kauze vraždy Kuciaka považuje Gašpar za neodbornosť a nebezpečný precedens Muža privalil valec na skládke odpadov, zomrel na mieste Hasiči zápasia s lesným požiarom pri Spišskej Novej Vsi, uvažujú nad nasadením leteckej techniky

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X