Vtáčia chrípka sa môže preniesť na človeka, riziko je však nízke

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Sliepka
Roky neriešená situácia s lacnými dovozmi hydinového mäsa a vajíčok spôsobuje firmám výrobné a existenčné problémy. Foto: ilustračné, GettyImages

Na Slovensku sa objavila vtáčia chrípka A(H5N8). Riziko prenosu tohto vírusu na ľudí je nízke, informoval Úrad verejného zdravotníctva SR.

Prenos však nie je vylúčený, najmä u ľudí prichádzajúcich do styku s vtákmi (domácimi alebo divo žijúcimi). Ochorenia na vtáčiu chrípku subtypom A(H5N8) sa však u ľudí v Slovenskej republike doteraz neobjavili.

Pri chove hydiny v zajatí, ako aj pri styku s voľne žijúcim vtáctvom, je potrebná zvýšená ostražitosť. Dôležité je dbať na dodržiavanie zásad biologickej bezpečnosti a ochrany chovov, upozorňujú epidemiológovia.

Chorých či uhynutých zvierat sa nedotýkať

V prípade spozorovania príznakov, ktoré by mohli svedčiť o nákaze vtáctva, najmä náhly úhyn, pokles v príjme potravy a vody, prípadne iné klinické príznaky ochorenia, alebo pri náleze uhynutého či umierajúceho voľne žijúceho vtáka, je potrebné urýchlene informovať príslušnú regionálnu veterinárnu a potravinovú správu.

Pokiaľ ide o prevenciu u ľudí, je dôležité dodržiavať zásady osobnej hygieny, nechytať holými rukami uhynuté zvieratá, kontaminované plochy a povrchy (napríklad povrch vajec), výlučky z chorých zvierat a podobne.

Osoba, ktorá bola v kontakte s chorým, respektíve uhynutým vtákom a má príznaky podobné chrípke, má kontaktovať svojho ošetrujúceho lekára a informovať ho o tejto skutočnosti, uzatvára ÚVZ.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie ÚVZ Úrad verejného zdravotníctva SR