Výskum objasnil súvis ochorenia COVID-19 so stratou sluchu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Ucho
Štúdia zistila, že COVID-19 nespôsobuje stratu sluchu Foto: ilustračné, Thinkstock.

Od vypuknutia pandémie nového koronavírusu sa v odborných kruhoch vedú diskusie o príznakoch ochorenia COVID-19 u človeka. Patria medzi ne napríklad zvýšená telesná teplota, bolesti svalov, hrdla, hlavy či strata čuchu a chuti.

Niektorí spájajú COVID-19 aj so stratou sluchu, no najnovšia izraelská štúdia ozrejmila, aká je pravda.

Poškodenie sluchového systému

Na výskume sa podieľali Telavivská univerzita (TAU) a Galilee Medical Center (GMC). Nenašli pritom žiadne dôkazy, ktoré by podporili tvrdenia, že by ochorenie spôsobovalo stratu sluchu.

Štúdiu viedla Karen Avraham z TAU a zverejnili ju v žurnále Otology & Neurotology.

„Od začiatku pandémie je jasné, že COVID-19 zapríčiňuje niektoré príznaky, ako stratu čuchu a chuti. O strate sluchu vedú debaty praktickí lekári, pričom niektorí hlásia tento príznak u uzdravených pacientov,“ povedala Avraham. 

Otázkou je, či strata sluchu súvisí s poškodením sluchového systému, alebo je to dočasný príznak spôsobený nahromadením tekutín v strednom uchu, ako sa to deje pri bežnom nachladnutí.

Meranie kvality sluchu

Vedci sa začali zaujímať týmto problémom už počas prvej vlny pandémie, keď bol počet pacientov v krajine ešte relatívne nízky.

Medzi účastníkmi bolo osem asymptomatických pacientov, ktorí mali pozitívny test na COVID-19 a osem zdravých dobrovoľníkov slúžiacich ako kontrolná skupina. Žiaden z nich predtým nehlásil stratu sluchu.

Štúdia sa ako prvá zamerala na kvantitatívne meranie kvality sluchu po infikovaní koronavírusom.

„Výskum sa zameral, či môže COVID-19 spôsobiť permanentnú neurálnu alebo senzorickú poruchu spojenú so sluchovým systémom a nenašli sme o tom žiaden dôkaz,“ uviedol Amiel Dror z GMC.

Merali elektrické údaje z mozgového kmeňa na otestovanie celej cesty zvukových vĺn od ucha po mozog. „Skúmali sme tiež aktivitu vláskových buniek vnútorného ucha, ktoré zintenzívňujú a ladia zvuk. Nenašli sme žiaden rozdiel u chorých ľudí a kontrolnou skupinou,“ objasnil Dror.

Špekulácie a sociálne siete

Vyjadril sa tiež, že objektívny vedecký výskum trvá dlho. „Existuje veľmi veľa špekulácií o tomto víruse a poškodeniach, ktoré spôsobuje. My sme však dokázali, že nespôsobuje stratu sluchu,“ dodal vedec.

„Je veľmi dôležité, aby sme vedomosti o víruse založili na objektívnych štúdiách a zdržali sa unáhlených záverov,“ upozornil. „Sociálne médiá pripisujú koronavírusu viacero symptómov, no informácie sú často nepodložené a vedú k neopodstatnenému stresu a zbytočnému tlaku na zdravotný systém,“ povedal.

Spoluautor štúdie Eyal Sela z GMC uznal, že COVID-19 „nespôsobuje rozsiahle neurologické poškodenie a väčšinou ovplyvňuje chuť a čuch“.

Odborníci v súčasnosti uskutočňujú ďalší, oveľa rozsiahlejší výskum so stovkami pacientov. Medzi nimi sú aj takí, ktorí mali vážny priebeh ochorenia a potrebovali pľúcnu ventiláciu.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Amiel DrorEyal SelaKaren Avraham
Firmy a inštitúcie Galilee Medical Center (GMC)Otology & NeurotologyTelavivská univerzita (TAU)