Výskumník vyskúšal, či môžu rúška na tvári dusiť pri dýchaní. Výsledok vás možno prekvapí

Rúško
Pre určité typy ľudí môže byť dodržiavanie ROR extrémne náročné. Potvrdila to zahraničná aj slovenská štúdia. Ilustračné foto: Getty Images www.gettyimages.com

Niektorí ľudia obhajujú nenosenie rúška tvrdením, že sa im v ňom ťažko dýcha, že lapajú po dychu. Výskumník Samuel Kováčik, zakladateľ projektu Vedátor, sa teda rozhodol overiť, či pri nosení rúška telu naozaj môže chýbať životodarný kyslík.

Na tvár si nasadil rúško a pomocou oximetra sledoval nasýtenie krvi kyslíkom.

Oximeter nezachytil nič zvláštne

„Hemoglobín má iné absorpčné vlastnosti pre červené a infračervené svetlo v závislosti od toho, či v ňom je kyslík alebo nie. Oximeter vyšle do prstu dva záblesky, červený a infračervený. Na opačnej strane zmeria, koľko z nich preniklo a z ich pomeru určí nasýtenosť kyslíkom. Možno máte na športových či chytrých hodinkách zelené svetlo, ide o podobný princíp, len sa meria odraz svetla,“ vysvetlil vedec.

A čo zistil? Napriek nasadenému rúšku prístroj nezachytil žiadne významné zmeny. Naopak, oximeter ukazoval hladinu saturácie, ktorá sa blížila maximálnej hodnote.

View this post on Instagram

Dusia nás rúška? Vyskúšal som za vás. Tá vec na mojom prste sa volá oximeter a ako asi tušíte, meria nasýtenie krvi kyslíkom. Ako vidíte, aj napriek rúšku na tvári som blízko maximálnej hodnote, oveľa väčšie výkyvy som dosiahol napríklad pohybom alebo dlhým rozprávaním. Ako to funguje? Hemoglobín má iné absorpčné vlastnosti pre červené a infračervené svetlo v závislosti od toho, či v ňom je kyslík alebo nie. Oximeter vyšle do prstu dva záblesky, červený a infračervený. Na opačnej strane zmeria, koľko preniklo a na základe toho určí nasýtenosť kyslíkom. Možno máte na športových či chytrých hodinkách zelené svetlo, ide o podobný princíp, len sa meria odraz svetla. Prečo teda niektorí ľudia tvrdia, že ich rúška dusia? Možno ide o panický záchvat – bojím sa predstavy, že sa dusím a tak začnem zrýchlene dýchať. Druhá možnosť je, že si oxid uhličitý nesprávne asociujú s teplým a vlhkým vzduchom, ktorý vydychujú. (Tretia možnosť je tiež, možno si len vymýšľajú.) Kto neverí, nie je nič jednoduchšie, než si kúpiť vlastný oximeter – stojí to asi 20 eur – a sám si to vyskúšať. Rúška pomáhajú obmedzovať šírenie vírusov kvapôčkami a ide o najjednoduchší a najlacnejší spôsobom ako dostať epidémiu pod kontrolu. Niektorí ľudia naozaj rúško nemôžu nosiť z objektívnych dôvodov. Aj kvôli nim by ho mali nosiť všetci, čo môžu. [Samuel]

A post shared by Vedátor (@vedator_sk) on

Strach a nevedomosť

Podľa Samuela Kováčika teda tvrdenia ľudí o dusení sa v rúšku pred vedou neobstoja.

Vysvetlením ich stavu by mohol byť napríklad panický záchvat alebo pseudopresvedčenie, že teplý a vlhký vzduch pod rúškom je koncentrovaný oxid uhličitý.

„Bojím sa predstavy, že sa dusím, a tak začnem zrýchlene dýchať. Druhá možnosť je, že si oxid uhličitý nesprávne asociujú s teplým a vlhkým vzduchom, ktorý vydychujú. Ďalšia možnosť je, že je to zámienka na nenosenie rúška, ktoré považujú za nepohodlné,“ objasňuje.

Pochybovačom preto odporúča, aby si kúpili vlastný oximeter a experiment vyskúšali sami na sebe.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Samuel Kováčik