Výskumy potvrdili: Vitamín D zlepšuje priebeh ochorenia COVID-19 a znižuje riziko smrti

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Pacient, nemocnica
Foto: ilustračné, Getty Images

Ochorenie COVID-19 spôsobené koronavírusom SARS-CoV-2 je síce primárne ochorenie dýchacích ciest, ale postihuje aj iné časti tela. Od gastrointestinálneho traktu po centrálny nervový systém.

V závažných prípadoch výrazne ovplyvňuje funkcie imunitného systému, preto odborníci začali skúmať, či doplnenie látok slúžiacich na zlepšenie imunity môže v boji s infekciou pomôcť.

Prečo vitamín D?

Vitamín D je mikroživina rozpustná v tukoch, ktorá je dôležitá pre naštartovanie a správne fungovanie imunitného systému. Aktivuje predovšetkým vrodenú imunitu, ktorá umožňuje organizmu brániť sa proti infekciám už od narodenia.

Viac o téme: Koronavírus

Podieľa sa tiež na tvorbe veľkého množstva látok, ktoré v tele rozpoznávajú a ničia širokú škálu škodlivín, vrátane baktérií a vírusov. Zistilo sa, že pacienti s nízkou hladinou tohto vitamínu v krvi, majú znížený počet buniek imunitného systému a bývajú častejšie chorí a unavení.

Podávanie vitamínu D je preto priam nevyhnuté u ľudí trpiacich rôznymi ochoreniami súvisiacimi s poruchou imunity. Aj pred súčasnou pandémiou sa skúmala jeho imunomodulačná úloha pri liečbe iných infekcií horných dýchacích ciest.

Pozitívne účinky

Niektoré výskumy preukázali potenciálnu súvislosť medzi nedostatkom vitamínu D a závažnými následkami u pacientov s COVID-19. Najnovšia štúdia vedcov z Univerzity lekárskych vied v Tabrize a z Univerzity lekárskych vied Shahida Beheshtiho v Teheráne však jeho úlohu ešte zdôrazňuje. 

Tím iránskych odborníkov zhodnotil viaceré štúdie z celého sveta. V troch skúmal mieru prežitia a úmrtnosť pacientov, pričom sa zistilo, že medzi intervenčnými skupinami je výrazne nižšia miera úmrtnosti v porovnaní s kontrolnými skupinami.

Dve zo štúdií preukázali, že priebeh ochorenia u pacientov s COVID-19, ktorým bol podávaný vitamín D, bol menej náročný. Zaznamenali u nich nižšiu hladinu zápalových markerov a boli menej často prijímaní na jednotku intenzívnej starostlivosti (JIS).

Hodnovernosť štúdie

Sú to dobré správy, nakoľko napriek vakcinácii je potrebné vedieť viac o ďalších spôsoboch liečby pacientov s COVID-19. Očkovať sa nemôžu všetci, najmä rizikové skupiny obyvateľstva sú takto chránené o čosi lepšie.

Štúdia iránskych vedcov bola publikovaná v magazíne, ktorý odborné materiály nerecenzuje, no zverejnili ju aj na odbornej zdravotníckej platforme News Medical.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie Univerzita lekárskych vied Shahida BeheshtihoUniverzita lekráskych vied Tabriz