Západonílsku horúčku môže prenášať aj najbežnejší komár. Príznaky si ani nemusíte všimnúť

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Komár piskľavý
Komár piskľavý (Culex pipiens). Foto: SITA/(AP Photo/University of Wisconsin-Madison University, Gabe Hamer)

Klimatické zmeny a intenzívna medzinárodná doprava zapríčinili v rámci Európy rozšírenie exotických druhov komárov, ktoré môžu prenášať pôvodcov závažných ochorení. K takým druhom patrí napríklad komár tigrovaný, ktorý prenáša pôvodcov ochorení zika, dengue a chikungunya.

Ako agentúru SITA informovala hovorkyňa banskobystrického Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) Mária Tolnayová, na Slovensku prvý raz potvrdili prítomnosť druhu komára tigrovaného v roku 2012, odvtedy však jeho výskyt zaznamenávajú zriedka.

U nás je najznámejším komár piskľavý, ktorý môže prenášať západonílsku horúčku, proti ktorej neexistuje očkovanie.

Komár tigrovaný útočí hlavne cez deň

Za ostatné roky sa komár tigrovaný rozšíril až do polovice Francúzska. V roku 2019 vo Francúzsku hlásili prvý prípad zika infekcie, ktorá nebola importovaná, ale získaná priamo vo Francúzsku. Výskyt druhov tigrovaného komára bol potvrdený aj v susednej Českej republike, Rakúsku a Maďarsku. Komár tigrovaný je na rozdiel od komára piskľavého aktívny najmä cez deň.

Aedes albopictus Mosquito. Super macro close up a Mosquito sucking human blood,
Komár tigrovaný (Aedes albopictus). Foto: Getty Images

Pripomína kliešťovú encefalitídu

„Komár piskľavý je náš najznámejší druh komára, ktorý ľudí obťažuje najmä podvečer a nadránom. Môže prenášať pôvodcu západonílskej horúčky, ktorej prípady u ľudí boli zaznamenané v Českej republike, Rakúsku a Maďarsku. Ochorenie je podobné kliešťovej encefalitíde. V prípade oboch infekcií ide väčšinou o bezpríznakový priebeh. Príznaky západonílskej horúčky sú podobné chrípke, pridružiť sa môže vyrážka. Komplikáciou je zápal centrálnej nervovej sústavy, ktorý sa ľudovo nazýva zápal mozgu. Najohrozenejšou skupinou sú starší jedinci a osoby s oslabenou imunitou, u ktorých môže mať infekcia fatálne následky,“ uviedla Jana Kerlik z Odboru epidemiológie banskobystrického RÚVZ s tým, že na rozdiel od kliešťovej encefalitídy očkovanie proti západonílskej horúčke neexistuje.

Komáre priťahuje aj voda v črepníkoch a krhlách

Ochrana proti komárom spočíva okrem iného aj v individuálnej ochrane pred uštipnutím. V čase výskytu komárov sa odporúča nepoužívať intenzívne osvetlenie, nosiť vhodný odev s dlhými rukávmi, nohavicami a ponožkami.

Nepokryté časti tela chrániť repelentnými prípravkami, brániť vniknutiu komárov do miestnosti používaním sieťky na oknách a dverách.

V rámci prevencie treba likvidovať komáre a ich potenciálne liahniská. Dôležité je zabraňovať zadržiavaniu vody v nádobách ako črepníky, vedrá alebo krhly s vodou na balkónoch a záhradách.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Jana KerlikMária Tolnayová
Firmy a inštitúcie RÚVZ Banská Bystrica