Zápal pľúc ohrozuje najmä seniorov, dá sa mu však predchádzať

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
pľúca
Kto má viac poškodené pľúca - fajčiar alebo pacient po prekonaní COVID-19? Foto: Thinkstock

Slovensku patrí 2. priečka v úmrtnosti na zápaly pľúc v rámci EÚ. Je 10. najčastejšou príčinou hospitalizácie v SR s druhou najvyššou úmrtnosťou. Ročne si 17-tisíc ochorení vyžiada najmenej 2500 životov.

Ako upozornil Štefan Laššán zo Slovenskej pneumologickej a ftizeologickej spoločnosti SLS, len Všeobecná zdravotná poisťovňa na liečbu pneumónie vlani vynaložila 30 miliónov eur.

Zraniteľnou skupinou sú pritom najmä seniori.

Vyššie riziko nákazy i komplikácií

Zápal pľúc je infekcia pľúcneho tkaniva, ktorú môžu vyvolať baktérie, vírusy alebo huby. Často vzniká ako komplikácia po prekonaní chrípky.

Ako Laššán vysvetlil, s postupujúcim vekom klesá imunitná aj fyzická obranyschopnosť organizmu. Starší ľudia tak dostanú pneumokokovú infekciu ľahšie.

Obzvlášť ohrozené sú osoby s chronickým ochorením ako diabetici, astmatici, osoby s chronickou obštrukčnou chorobou pľúc, neurologickými ochoreniami, ochoreniami obličiek a pečene a imunokomprimovaní ľudia, alebo kardiologickí pacienti, u ktorých môžu zanechať vážne, až fatálne následky,“ vymenúva všeobecný lekár pre dospelých Peter Lipovský.

Niektoré príznaky môžu chýbať

Priebeh zápalu pľúc môže byť u starších ľudí atypický. Pacient či jeho okolie preto nemusia najprv mať ani podozrenie, že ide o pneumóniu.

Charakteristické príznaky ako horúčka, bolesť na hrudníku a kašeľ nemusia byť nápadné. Medzi príznakmi u starších ľudí sa môže objaviť aj zmätenosť, delírium, nechutenstvo, pády, strata samostatnosti alebo náhla zmena funkčného stavu organizmu človeka.

Ochorenie má navyše u nich ťažší priebeh, rastie pravdepodobnosť komplikácií. Aj liečba samotná je náročnejšia – s rastúcim vekom pribúdajú aj nežiaduce účinky liekov. Ak má navyše pacient iné ochorenia, rastie aj pravdepodobnosť interakcie liekov.

Ako sa brániť

Ako sa lekári zhodujú, najlepšou prevenciou je očkovanie. Je to v prvom rade očkovanie proti chrípke, ktorá je častým spúšťačom pneumónie. Na Slovensku sa však zaočkovanosť na chrípku pohybuje pod piatimi percentami.

Aj proti samotnej pneumokokovej infekcii existuje očkovanie. Poisťovne dokonca vakcínu plne uhrádzajú ľuďom starším ako 59 rokov, chronicky chorým a osobám so zníženou imunitou.

Kým proti chrípke sa treba očkovať každý rok, proti pneumokokom stačí raz.

Obrana pre zápalom pľúc

  • Umývajte si ruky a dodržujte základné hygienické návyky
  • Nechajte sa zaočkovať
  • Nefajčite
  • Poznajte príznaky pľúcnych ochorení
  • Udržujte čistotu v domácom prostredí
  • Starajte sa o čistotu svojho chrupu / ústnej dutiny
  • Vyhýbajte sa kontaktu s ľuďmi, ktorí majú prejavy infekcie dýchacích ciest
Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Peter LipovskýŠtefan Laššán
Firmy a inštitúcie Slovenská pneumologická a ftizeologická spoločnosť