Zdravotníci vyzývajú na očkovanie detí pred meningokokmi, infekcia je vysoko smrteľná

Vial of Meningococcal whit syring and stethoscope stainless steel background
Bez adekvátnej liečby zomiera každý nakazený s vážnym priebehom. Foto: ilustračné, gettyimages.com

Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR na sociálnej sieti vyzýva na ochranu detí pred meningokokmi. Meningokoková infekcia je smrtiace ochorenie bakteriálneho pôvodu.

Bez liečby zomiera každý nakazený s vážnym priebehom a aj napriek adekvátnej liečbe až desať percent pacientov. Odborníčka na meningokoky Anna Kružlíková upozornila, že najohrozenejšou skupinou sú hlavne najmenšie deti do štyroch rokov a za ňou dospievajúca mládež.

U preživších pretrvávajú trvalé následky

„U časti prežívajúcich ľudí zanecháva prekonané ochorenie trvalé následky. K najzávažnejším patria hluchota, slepota, postihnutie srdca, amputácie prstov alebo celých končatín. Niektorí pacienti sú do smrti poznamenaní neurologickými zmenami, ktoré končia epileptickými stavmi, obrnou tvárových svalov či psychomotorickou retardáciou,“ dodala odborníčka.

Očkovanie pritom predstavuje dlhodobú, účinnú a univerzálnu ochranu. Vakcíny sú dostupné na lekársky predpis a zabezpečujú ochranu aj pri cestovaní do krajín s vysokým výskytom meningokokových ochorení aj iných séroskupín, ktoré sa na Slovensku nevyskytujú.

Zradné býva prechodné zlepšenie

Prvé príznaky infekcie pripomínajú bežný respiračný infekt. Potom ochorenie postupuje veľmi rýchlo, rozvíja sa už v priebehu 12 až 72 hodín. Zradné býva možné prechodné zlepšenie po prvých hodinách ochorenia, najmä po poklese horúčky a bolesti po symptomatickej liečbe.

Náhly vzostup horúčky nad 39 stupňov Celzia je sprevádzaný triaškou, bolesťami hlavy, škriabaním v hrdle, vracaním, bolesťami svalov, kĺbov a celkovou nevoľnosťou. Už v tejto fáze sa môžu objaviť petéchie, drobné červené škvrny na koži pripomínajúce vpichy špendlíkom.

Stav pacienta sa rýchlo zhoršuje, objavuje sa stuhnutie šije, svetloplachosť, kŕče, náhly vzostup ospalosti až poruchy vedomia. Alarmujúcim príznakom je splývanie červených škvŕn do väčších plôch, tzv. sufúzie. Vtedy nastáva šokový stav a multiorgánové zlyhanie.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Úrad verejného zdravotníctva SR (ÚVZ)