Žilinský kraj vyčlenil 150-tisíc eur na vybavenie ambulancií v ohrozených oblastiach

lekár, peniaze
Foto: ilustračné, Getty Images

ŽILINA 24. júna (WebNoviny.sk) – Žilinský samosprávny kraj (ŽSK) schválil na materiálno-technické vybavenie ambulancií v rámci programu Ľudské zdroje v zdravotníctve ŽSK dotáciu 150-tisíc eur.

Výška dotácie na jednu ambulanciu predstavuje 30-tisíc eur. Peniaze sú čerpané zo štvormiliónového úveru od Všeobecnej úverovej banky (VÚB), ktorý dnes krajskí poslanci schválil.i Predkladať žiadosti o grant môžu záujemcovia do konca augusta.

Podporí lekárov k zriadeniu ambulancie

Cieľom dotovania vybavenia ambulancií je stabilizácia lekárov a celoplošné pokrytie zdravotnej starostlivosti. Projekt finančne podporí mladých lekárov k zriadeniu všeobecnej alebo špecializovanej ambulancie v ohrozených oblastiach. Ide o tie regióny, kde je v súčasnosti nedostatočné poskytovanie zdravotnej starostlivosti. Žilinský kraj je prvý, ktorý má motivačný projekt v oblasti zdravotníctva.

Projekt sme si dali odobriť aj protimonopolným úradom. Viem, že je to diskutovaná téma aj v iných krajoch, ktoré sa snažia takouto cestou motivovať mladých lekárov, aby ostali v regiónoch.“ hovorí pre agentúru SITA Erika Jurinová, predsedníčka ŽSK.

Žiadosť zanalyzuje odbor zdravotníctva

Oprávneným žiadateľom na poskytnutie dotácie môže byť len fyzická osoba, ktorá môže podať len jednu žiadosť. Tým chce kraj zabezpečiť aby sa vytvorená ambulancia v danom mieste udržala.

Žiadosti na dotácie zanalyzuje odbor zdravotníctva a postúpi komisii. Tú budú tvoriť ľudia z daných regiónov a po jej schválení si lekár od Nového roka môže zriadiť ambulanciu,“ dodáva riaditeľka odboru zdravotníctva ŽSK Silvia Pekarčíková.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie VÚB Všeobecná úverová bankaŽSK Žilinský samosprávny kraj (VÚC)