Zrušia úrad pre dohľad? Kalavská nie je proti

údzs
Foto: SITA / Tomáš Benedikovič

Ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská súhlasí so zrušením Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS), ak sa rozdelia jeho úlohy. Šéfka rezortu o tom informovala agentúru SITA.

Otázku prípadného zrušenia ÚDZS podľa ministerky na tripartite otvorilo Lekárske odborové združenie (LOZ). Debatovalo sa o nej a ministerka zdravotníctva deklarovala, že túto problematiku rozdiskutuje s odborníkmi.

Podporu návrhu zbaviť sa úradu naznačil na minulotýždňovej Trend konferencii Zdravotnícky manažment aj prezident Asociácie nemocníc Slovenska Marián Petko, i keď sa priamo nevyslovil.

Bolo by treba rozdeliť jeho úlohy

LOZ na svojej webovej stránke uverejnil poznámky z rokovania tripartity, kde informuje aj o tom, že ministerka súhlasila so zrušením ÚDZS.

Ako uviedlo ministerstvo, na tripartite sa preberajú viaceré aktuálne témy, vytŕhať z kontextu určité vety považuje rezort za neštandardné.

Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou robí veľmi veľa vecí. Ak ich vieme rozdeliť, aby to bolo lepšie a efektívnejšie, nemám s tým najmenší problém,“ povedala ministerka.

Pri súčasnom fungovaní úrad nemá zmysel, tvrdia odborári

Na tripartite sme navrhli zrušenie úradu pre dohľad a zhodli sme sa s ministerkou. Samotná ministerka však úrad nemôže zrušiť, na to je potrebná zákonná zmena,“ uviedol predseda LOZ Peter Visolajský.

Ako konštatoval, úrad pre dohľad tak, ako dnes funguje, nemá zmysel. „Teda ak sa nepodarí zmeniť jeho fungovanie, budú to len každoročne vyhodené peniaze,“ dodal predseda LOZ.

Urobili sme si audit, či je ministerstvo spokojné s prácou úradu pre dohľad a sú tam teda veľké nedostatky,“ povedala Andrea Kalavská.

Ako uviedla, súhlasila s tým, aby sa úrad zrušil, ale v prípade jeho zrušenia sa musí určiť, kto bude vykonávať činnosti, ktoré robil ÚDZS.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrea KalavskáMarian PetkoPeter Visolajský
Firmy a inštitúcie ANS Asociácia nemocníc SlovenskaLOZ Lekárske odborové združenieÚDZS Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou