Za ľudí ničí vládnutie s Kollárom a Matovičom. Ani po prípadnej výmene Remišovej nemusí strana prežiť ďalšie voľby

Mária Kolíková a Veronika Remišová
Zľava: Podpredsedníčka strany Za ľudí a ministerka spravodlivosti Mária Kolíková a predsedníčka strany Za ľudí Veronika Remišová. Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel

Namiesto strany s politickou budúcnosťou je zo Za ľudí spoločenstvo, ktoré postupne opúšťajú perspektívne osobnosti. Zrejme je len otázkou času, kedy to nemusia vydržať v poslaneckom klube strany ďalší a kývnu na možné ponuky od iných politických subjektov.

V strane sa pritom hovorí aj o prípadnej zmene na jej čele. Predsedníčku Veroniku Remišovú by mohla vystriedať ministerka spravodlivosti Mária Kolíková. Tá sa aj začiatkom mája v relácii Na telo TV Markíza o tejto veci vyjadrila, že „možné je všetko“.

Kríza ako katalyzátor

Pred vstupom do koalície bola strana ešte pod vedením predsedu Andreja Kisku opatrná. Obávala sa byť v spolku hlavne s Borisom Kollárom (Sme rodina).

Chaos v čase pandémie a nedávna marcová vládna kríza napokon urýchlili rozhodnutia poslancov, ktorí sa chystali k odchodu.

Strane hrozil rozpad klubu, ak by bola Remišová kývla na pokračovanie koalície iba s Igorom Matovičom (OĽaNO) a Borisom Kollárom bez SaS Richarda Sulíka. Klub Za ľudí má aktuálne desať členov. Stačí, aby odišli ešte traja a prestane existovať.

Odchody zo strany

Vo februári tohto roka odišiel z klubu Za ľudí Miroslav Kollár, ktorý ako jediný vládny poslanec nepodpísal koaličnú dohodu na Bratislavskom hrade, pretože odmietal „netradičné experimenty“.

Kollár ako primátor Hlohovca kritizoval protipandemické opatrenia vlády. Vravel, že Matovič otvára diaľnicu starému a novému Smeru. Kollár v apríli posilnil rady strany Spolu.

Na začiatku marca vystúpil z klubu Za ľudí poslanec Tomáš Valášek, ktorý je v súčasnosti vo farbách mimoparlamentného Progresívneho Slovenska (PS). Valášek kritizoval dovoz ruskej vakcíny Sputnik.

Prekážalo mu tiež, ako je vedená vláda vtedajším premiérom Matovičom. Hovoril, že v strane je viacero ľudí, ktorí vidia situáciu veľmi podobne ako on.

Remišová na pranieri pre Kolíkovú

Naposledy 8. mája odišla zo strany Za ľudí exposlankyňa Andrea Letanovská, ktorá bola v parlamente náhradníčkou za Vladimíra Ledeckého.

Lekárka Letanovská tvrdej kritike podrobila šéfku strany Remišovú za to, že v jej pôsobení „bolo mnoho zaváhaní a neschopnosť zaujať jasný, zrozumiteľný a zásadový postoj, ktorý by reprezentoval postoje väčšiny kľúčových osobností poslaneckého klubu a predsedníctva“.

Letanovská tiež Remišovej vytkla, že sa ministerky Kolíkovej pred odvolávaním v parlamente zastala „veľmi vlažne, neskoro, akoby nútene, a tým ju nemilosrdne predhodila nielen opozícii, ale aj krvilačným koaličným partnerom“.

Podpredsedu a poslanca Za ľudí Juraja Šeligu mrzí, že Letanovská odišla zo strany. Povedal, že strana ju viackrát ponúkala koaličným partnerom, aby zastávala post ministerky zdravotníctva alebo štátnej tajomníčky.

„Takže mala možnosť veci meniť. Ak mám dobré informácie, tak dostala túto ponuku aj od aktuálneho ministra zdravotníctva,“ vyjadril sa pre portál Webnoviny.sk Šeliga.

Majú dosť svojej práce

K ďalšiemu fungovaniu strany povedal, že kľúčové je napĺňať program. Verí, že sú si toho v strane všetci vedomí.

„Máme ho výborný a je pred nami ešte veľa roboty. Program môžeme napĺňať len vo vládnej koalícii. Akokoľvek sú tie veci komplikované a ťažké, toto je niečo, čo je pre všetkých mementom a toho sa budú držať,“ poznamenal.

K prípadnej výmene predsedníčky Remišovej za Kolíkovú, sa Šeliga vyjadril opatrne s tým, aby sa úsilie strany venovalo plneniu programu.

Juraj Šeliga
Poslanec Za ľudí Juraj Šeliga. Foto: SITA/Branislav Bibel

„Verím, že obidve dámy ako ministerky majú dosť svojej práce a celú svoju energiu sústredíme do napĺňania vládneho programu a nie do vnútorných rozporov a napätí. Verím, že obidve dámy budú dobre spolupracovať,“ povedal.

Myslí si, že doterajšie krízy stranu viac spojili, ako rozdelili.

Snem na budúci rok

Remišová nie je na čele strany ešte ani rok. Vlani krátko po voľbách sa z politiky stiahol pre zdravotné problémy predseda Za ľudí a bývalý prezident Kiska. Cez leto ho nahradila na čele strany Remišová. Porazila svojho konkurenta Miroslava Kollára.

Ďalší snem strany má byť na budúci rok. Mohol by sa uskutočniť aj skôr, ak by ho schválilo predsedníctvo strany.

Za ľudí sa zatiaľ nedarí stabilizovať podporu verejnosti nad hranicou piatich percent. V prieskume agentúry Focus pre TV Markíza, ktorý sa uskutočnil začiatkom apríla, dosiahla strana podporu 4,8 percenta. V prieskume agentúry Polis pre TV JOJ z konca apríla mala o desatinu menej.

Rozoberanie strany konkurentmi

Politológ Juraj Marušiak je skeptický k tomu, že Za ľudí prežije v parlamente aj ďalšie voľby. „Pomaly tvrdím, že by sa mala premenovať na stranu Bez ľudí,“ podotkol. Predpokladá, že rozklad Za ľudí bude pokračovať.

„V každom prípade je to problém strany, ktorá vznikla na základe personálnych lojalít. Stretlo sa tam viacero vcelku kvalitných ľudí. Mnohí niečo dosiahli vo svojom povolaní, ale nič iné okrem vzťahu k bývalému prezidentovi Kiskovi ich nespájalo,“ zhodnotil politológ.

Po stiahnutí sa Kisku z politiky začala strana strácať priazeň verejnosti. Podľa Marušiaka vo všeobecnosti sa dá povedať, že ide o problém strán budovaných na princípe osobnej charizmy. Keď vplyv takejto osobnosti poklesne, tak strany začínajú strácať zmysel svojej existencie.

ZA ¼UDÍ: Snem strany
Zľava: predsedníčka strany Za ľudí Veronika Remišová a bývalý predseda strany Andrej Kiska. Foto: SITA/Martin Medňanský

Politológ si myslí, že funkcionári Za ľudí, ktorí budú chcieť zostať v politike, si budú pred voľbami hľadať perspektívnejšie zoskupenia. Je pravdepodobné, že si voličsky i personálne stranu Za ľudí „rozoberú“ PS, Spolu a SaS.

„Za ľudí vznikla ako istá diverzia voči PS a Spolu. Asi by to bolo celkom logické, keby si ich rozobrali,“ mienil Marušiak.

Byť či nebyť s Matovičom a Kollárom

Či by bola záchranou Za ľudí ako šéfka Kolíková, si politológ netrúfol predpovedať. „Kolíková má aj veľa odporcov, ťažko povedať, či by bolo schopná stranícka líderka. Svojimi vyjadreniami pôsobí ako profesionálka,“ usúdil.

Marušiak hovorí, že nech už by sa stal predsedom Za ľudí ktokoľvek, musel by zaujať jednoznačnejšie stanovisko, či strana zostane alebo nezostane vo vládnej koalícii.

„Tú stranu ničí pôsobenie vo vláde s Igorom Matovičom a Borisom Kollárom. Toto vládnutie sa líši od predstáv ľudí, ktorí stranu Za ľudí volili. Toto je zásadná otázka,“ uzavrel politológ.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrea LetanovskáJuraj MarušiakJuraj ŠeligaMária KolíkováMiroslav KollárTomáš ValášekVeronika Remišová
Firmy a inštitúcie Za ľudí