Afganský prezident dúfa, že o príjem peňazí od CIA nepríde

Afganistan oslavuje Deň ústavy
Afganský prezident Hámid Karzaj sa verejnosti prihovára pri príležitosti šiesteho výročia prijatia afganskej ústavy. Hoci Afganistan mal ústavu už koncom 19. storočia, nová ktorá okrem iného delí moc v krajine medzi voleného prezidenta a národné zhromaždenie, sa zrodila po dlhých rokovaniach v januári 2004. Foto: AP Photo/Musadeq Sadeq

KÁBUL 4. mája (WEBNOVINY) – Afganský prezident Hámid Karzaj dúfa, že jeho kancelária neprestane dostávať hotovosť od americkej Ústrednej spravodajskej služby (CIA).

Ako v sobotu povedal novinárom, riaditeľstvo CIA ho ubezpečilo, že pravidelný prílev financií nezastavia.

Karzaj tento týždeň potvrdil medializované správy, podľa ktorých CIA za posledné desaťročie tajne posielala Karzajovi desiatky miliónov dolárov. Vyhlásil, že tieto financie pomohli fungovaniu jeho úradu. Karzaj nevie presne, akú sumu jeho vláda dostala, no CIA podľa neho vždy vystavili potvrdenie. „Peniaze sa minuli na rôzne veci: operačné ciele, pomoc zraneným a chorým, na prenájom domov a ďalšie,“ uviedol prezident.

Správy o kauze ako prvý zverejnil v pondelok americký denník The New York Times. Peniaze doručovali prezidentskej kancelárii takmer každý mesiac v kufroch a taškách. Tieto “tieňové financie” od CIA mali zaistiť jej vplyv na politiku v Afganistane. CIA sa k tejto správe odmietla vyjadriť, nekomentovalo ju ani americké ministerstvo zahraničných vecí a ako prvý ju oficiálne potvrdil až Karzajov úrad.

Nazývali sme to tieňové financie. Tajne prichádzali a tajne aj odchádzali,” povedal Chálil Roman, ktorý v rokoch 2002 až 2005 pracoval ako šéf prezidentskej kancelárie. CIA si tak chcela údajne udržať vplyv na prezidenta, najbližší okruh jeho spolupracovníkov, a tým aj na prezidentský palác, ktorý má v Afganistane veľkú moc. Peniaze údajne vyplácali vojenským veliteľom a miestnym politikom s väzbami na obchod s drogami alebo Taliban.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Hámid Karzaj
Firmy a inštitúcie CIA Central Intelligence Agency