Afganský prezident žiada Pakistan o pomoc s Talibanom

Karzaj
Foto: SITA/AP

ISLAMABAD 26. augusta (WEBNOVINY) – Afganský prezident Hámid Karzaj požiadal v pondelok Pakistan o pomoc pri zorganizovaní mierových rokovaní medzi jeho vládou a ozbrojencami Talibanu.

Vyzval tiež na spoločný boj proti extrémizmu v oboch krajinách. Karzaj je na návšteve Islamabadu, kde rokuje po prvýkrát s novozvoleným pakistanským premiérom Navázom Šarífom.

Podľa Karzaja Afganistan očakáva, že Pakistan pomôže pri sprostredkovaní rokovaní Kábulu s Talibanom. „Dúfame, že s ich pomocou postúpime v napredovaní pri dosiahnutí mieru a stability v oboch krajinách,“ povedal Karzaj novinárom. V minulosti afganský líder označil za hlavný dôvod stúpajúceho násilia v Afganistane militantov Talibanu ukrývajúcich sa v Pakistane.

V pondelok povedal, že ľudia v Pakistane ako aj v Afganistane sa najviac obávajú „pokračujúcej hrozby terorizmu“. Je to oblasť, ktorej musia vlády oboch krajín venovať najväčšiu pozornosť, povedal Karzaj na návšteve Pakistanu.

Pakistanský premiér Šaríf prisľúbil Afganistanu pomoc. Analytici však uvádzajú, že hoci Pakistan môže poskytnúť Afganistanu logistickú pomoc pri mierových rokovaniach s Talibanom, nemôže jeho predstaviteľov prinútiť rokovať proti ich vôli. Taliban odmieta rokovať s Karzajom, pretože ho pokladá za bábku v rukách USA.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Hámid KarzajNaváz Šaríf