Bankové prázdniny v Grécku čoskoro skončia, sľubuje Tsipras

Gréci protestovali v Aténach, zapálili vlajku Únie
Desaťtisíce Grékov sa zišli v pondelok večer v Aténach, aby podporili vládu premiéra Alexisa Tsiprasa v jej odmietavom stanovisku k návrhu medzinárodných veriteľov na riešenie dlhovej krízy v krajine. O osude návrhu rozhodnú voliči v nedeľňajšom referende. Foto: SITA/AP

ATÉNY 3. júla (WEBNOVINY) – Problémy, ktorým čelia grécki občania v súvislosti so zatvorenými bankami, „nebudú trvať dlho“, vyhlásil vo štvrtok grécky premiér Alexis Tsipras. Dodal, že uzavretie dohody s veriteľmi očakáva do 48 hodín od skončenia referenda.

Podľa Tsiprasa boli rady ľudí pred bankomatmi a davy gréckych dôchodcov čakajúcich hodiny na penziu „zahanbujúce“. Zároveň obvinil partnerov z eurozóny, že prinútili Európsku centrálnu banku (ECB) zastaviť životne dôležité financovanie gréckych bánk.

Obrazom: Desaťtisíc Grékov vyšlo do ulíc Atén, podporili Tsiprasa

Tsipras v nedeľu oznámil zavedenie kapitálových kontrol v krajine a taktiež bankové prázdniny. Gréci totiž na prekvapivé rozhodnutie zvolať referendum zareagovali výrazným výberom vkladov z bánk. „Odmietnutie gréckej žiadosti o krátke predĺženie programu je podľa európskych štandardov bezprecedentným krokom, ktorý kladie otázniky nad právom suverénneho národa rozhodovať sa,“ uviedol Tsipras.

Malo by Grécko ostať v eurozóne?

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Aléxis TsíprasAlexis Tsipras