Bugár bude iniciovať stretnutie s Procházkom a Figeľom

Béla Bugár, Lucia Žitňanská
Sprava: Podpredsedníčka strany Lucia Žitňanská a predseda Béla Bugár počas tlačovej besedy po zasadnutí Republikovej rady strany Most-Híd na tému Schvaľovanie kandidátky do budúcoročných parlamentných volieb a aktuálna politická situácia. Bratislava, 21. november 2015. Foto: SITA/Robert Tappert

BRATISLAVA 21. novembra (WebNoviny.sk) – Predseda strany Most-Híd Béla Bugár bude na budúci týždeň iniciovať spoločné stretnutie s predsedom Siete Radoslavom Procházkom a lídrom KDH Jánom Figeľom, aby v trojici diskutovali o alternatíve súčasnej jednofarebnej vlády Smeru-SD.

„Chceme, aby alternatíva Most-Híd, KDH a Sieť, ktorú sme pomenovali prvýkrát pred viac ako polrokom, bola zo dňa na deň reálnejšia a získavala podporu občanov,“ vyhlásil Bugár po rokovaní republikovej rady strany. Slovensko podľa jeho slov musí zmeniť smer. „Musí zostať v centre diania v Európe, musí sa znova stať krajinou, kde sa dobre, v bezpečí, ale hlavne v slobode, žije. Kde funguje právny štát a občania majú svoje práva bez ohľadu na národnosť, náboženstvo či pôvod. Slovensko a jeho občania si to zaslúžia,“ dodal.

Slovensko sa podľa Bugára posúva smerom k autoritatívnym režimom. „Využívajú sa tragédie na zakrývanie skutočných problémov. Vyvoláva sa strach z nepoznaného. Mnohí si pamätáme, že útok na najzákladnejšie pudy a vyvolávanie strachu sú nástrojom na upevňovanie moci. Môže to viesť k strate výdobytkov novodobej histórie Slovenska, k izolácii a k uzatváraniu celej spoločnosti. Tak, ako sa to stáva všetkým krajinám, kde niekto získa absolútnu moc,“ konštatoval líder Mosta-Híd.

Jednofarebná vláda je podľa jeho slov príkladom nekontrolovaného využívania a zneužívania moci a premárnených šancí. Uplynulé štyri roky charakterizovali podľa Bugára bujnejúca korupcia pri verejných obstarávaniach, bačovanie zdravotníckej kliky, nefungujúca justícia, upadávajúce školstvo a ďalšie zvyšovanie regionálnych rozdielov. „A nič na tom nezmenia ani sociálne balíčky, ani lacné marketingové ťahy s rozdávaním milodarov,“ dodal.

Práve s cieľom prezentovať alternatívu voči vláde Smeru v podobe spolupráce strán Most-Híd, Sieť a KDH iniciuje Bugár rokovania s týmito subjektmi. „O potrebe alternatívy dnes už nikto nepochybuje. Chceme však, aby bola v prvom rade stabilná a založená na programovej a hodnotovej blízkosti jednotlivých strán,“ vysvetlil Bugár.

Most-Híd prijal na dnešnom rokovaní aj stanovisko k teroristickým útokom a zodpovednosti politikov v tejto neľahkej situácii. Strana Bélu Bugára odmieta zneužívanie témy migrantov a terorististických útokov v predvolebnej kampani, k čomu sa uchyľuje vládny Smer.

„Odsudzujeme, ak toto obrovské nešťastie niekto cynicky zneužíva na vlastné politické ciele v rámci predvolebnej kampane. Odmietame princíp kolektívnej viny a odsudzujeme, že premiér na území SR znovu tento princíp uplatňuje, keď pre zlyhanie jednotlivcov dáva sledovať celú skupinu obyvateľov,“ uviedla podpredsedníčka Mosta-Híd Lucia Žitňanská.

Sústrediť sa podľa jej slov musíme na niekoľko dôležitých úloh. „Tou prvou je nanovo sformulovať pravidlá vstupu na územie Európskej únie, pohybu ľudí na jej území a ochranu jej hraníc. Musíme urobiť všetko preto, aby EÚ pod tlakom terorizmu neobetovala najcennejšie výdobytky európskeho projektu, ako napríklad slobodu občanov Európskej únie,“ konštatovala Žitňanská. Zároveň podľa nej treba zabrániť tomu, aby v Európe zosilnel domáci nacionalizmus a extrémizmus.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Béla BugárLucia Žitňanská
Firmy a inštitúcie Most-Híd