Chorvátsko dospelo k dohode v spore s EÚ okolo zatykačov

Chorvátsko vstúpilo do EÚ
Chorvátsko sa pondelok stáva v poradí 28. členom Európskej únie. Balkánska krajina tak úspešne zavŕšila desaťročný proces, ktorý odštartovalo podanie prihlášky o členstvo v roku 2003. Foto: SITA/AP

ZÁHREB 26. septembra (WEBNOVINY) – Chorvátska vláda vo štvrtok dospela k zhode v otázke zosúladenia pravidiel zatýkania podozrivých osôb a ich vydávania do zahraničia s predpismi Európskej únie.

Chorvátsku v opačnom prípade hrozili prísne sankcie zo strany EÚ. “Dosiahli sme kompromis,” vyhlásil premiér Zoran Milanovič na zasadnutí vlády.

Kabinet už predložil parlamentu zmeny k zákonu o používaní Európskeho súdneho zatykača (EAW), ktoré majú anulovať prijaté obmedzenie, že EAW bude platiť len pre zločiny spáchané pred augustom 2012, kedy bol EAW zavedený.

Zmeny, ktoré musí schváliť chorvátsky parlament, by mali začať platiť od budúceho roka. Európska komisia hrozila Záhrebu sankciami vrátane pozastavenia dotácií vo výške 80 miliónov eur, ak Záhreb zmeny zo zákona neodstráni.

Jadro sporu tvorí prípad bývalého príslušníka juhoslovanskej tajnej služby Josipa Perkoviča, ktorý je podozrivý z vraždy a bol na neho vydaný európsky zatykač. Chorvátska polícia odmietla konať s odôvodnením, že údajný zločin sa stal pred rokom 2002 a zatykač preto nie je platný.

Vychádzala pritom práve z kontroverznej novely, ktorú parlament prijal iba tri dni pred vstupom Chorvátska do EÚ. Legislatíva je podľa kritikov „šitá na mieru“ Perkovičovi, ktorého vydanie požaduje Nemecko. Spor sa prejavil aj pri oslavách vstupu Chorvátska do EÚ, na ktorých sa nemecká kancelárka Angela Merkelová nezúčastnila.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Angela Merkelová