Domračevová má tretie zlato, Kuzminová netrafila päť terčov

Anastasia Kuzminová
Slovenská reprezentantka v biatlone Anastasia Kuzminová v cieli biatlonových pretekov na 12,5 km s hromadným štartom na ZOH 2014 v Soči. Rusko, Soči, 17. február 2014. Foto: SITA/Jozef Jakubčo

SOČI 17. februára (WEBNOVINY) – Bieloruská biatlonistka Daria Domračevová skompletizovala zlatý hetrik na zimných olympijských hrách v Soči.

Domračevová po víťazstvách v stíhacích a vytrvalostných pretekoch dominovala v komplexe Laura v Červenej Poľane aj v pondelkových pretekoch s hromadným štartom na 12,5 km. Domračevová zaváhala v celej súťaži iba jediný raz na strelnici a zvíťazila s náskokom 20,2 s pred Češkou Gabrielou Soukalovou.

Bronzovú medailu si skvelým finišom vybojovala Nórka Tiril Eckhoffová, ktorá o sekundu predstihla Nemku Evie Sachenbacherovú-Stehleovú.

Viac správ z olympiády si môžete pozrieť

———-> TU

Dvadsaťsedemročná rodáčka z Minska Domračevová opäť potvrdila, že formu načasovala na vrchol sezóny vynikajúco. S výnimkou deviateho miesta v úvodnom šprinte v ostatných troch pretekoch individuálneho programu žien bola zverenka nemeckého trénera Klausa Sieberta ostatné súťažné dni suverénna a s troma zlatými medailami je zatiaľ najúspešnejšou účastníčkou ZOH v Soči.

„Snívala som od detstva o tom, že raz sa stanem olympijskou šampiónkou. Teraz mám tri zlaté a pocit, že sa mi splnili všetky sny. Veľmi pekne ďakujem všetkým, ktorí ma povzbudzovali. Atmosféra pri trati bola skvelá. Rusi, Bielorusi, je mi to jedno, sme všetci ako bratia a sestry. Beriem to tak, že som sa narodila v tejto veľkej krajine,“ povedala Domračevová v prvej reakcii v cieli pre olympijský informačný servis.

Obrazom: Anastasia Kuzminová obsadila v pondelok 27. miesto

Jediná slovenská zástupkyňa Anastasia Kuzminová v konkurencii 30 pretekárok obsadila 27. miesto s odstupom 3:24,7 min, keď celkovo päťkrát minula na strelnici niektorý z terčov. Zlatá medailistka z rýchlostných pretekov Kuzminová je jedinou biatlonistkou, ktorá v Soči okrem skvelej Domračevovej vystúpila na najvyšší stupienok. Biatlonistky ukončili individuálnu časť svojho vystúpenia na ZOH 2014 a na programe už budú mať len miešané štafety (19. 2.) a klasické ženské štafety (21. 2.).

Kuzminová so štartovým číslom jeden rozbehla dobre svoje posledné individuálne vystúpenie v Červenej Poľane, keď prvú streľbu v ľahu zvládla bez zaváhania a zaradila sa na prvú priečku. V druhej „ležke“ však zverenka Juraja Sanitru dvakrát netrafila a s dvoma trestnými okruhmi s minútou navyše klesla až na 25. priečku. V tretej streľbe, prvej v stoji, minula 29-ročná Kuzminová ďalšie dva terčíky a to bolo z hľadiska jej ambícií rozhodujúce.

Dve a pol minúty za líderkou Domračevovou a priebežné 29. miesto jej už nedávali šancu na dobrý výsledok. Posledná streľba, ešte jeden minutý terč, a rýchly beh do cieľa znamenal posun na celkovú 27. priečku. V pretekoch s hromadným štartom malo právo účasti iba 15 najlepších pretekárok zo Svetového pohára plus ďalších pätnásť podľa aktuálnych výsledkov na ZOH v Soči. Preto sa zo Sloveniek v pondelok predstavila iba Kuzminová.

Biatlon – ženy:

Preteky na 12,5 km s hromadným štartom: 1. Daria Domračevová (Biel.) 35:25,6 min (1 tr. okr.), 2. Gabriela Soukalová (ČR) +20,2 s (1), 3. Tiril Eckhoffová (Nór.) +27,3 (1), 4. Evi Sachenbacherová-Stehleová (Nem.) +28,3, 5. Teja Gregorinová (Slovin.) +39,4, 6. Monika Hojniszová (Poľ.) +54,9, 7. Kaisa Mäkäräinenová (Fín.) +1:01,5 min (2), 8. Olena Pidgrušná (Ukr.) +1:11,5 (0),… 27. Anastasia Kuzminová (SR) +3:24,7 (5)

Pre hmlu sa ani v pondelok nemohli uskutočniť preteky mužov s hromadným štartom na 15 km. Organizátori po dohode s Medzinárodnou biatlonovou úniou (IBU) a Medzinárodným olympijským výborom (MOV) presunuli preteky na utorok na 11.30 h SEČ (14.30 h miestneho času).

Hmla, ktorá nepustila pretekárov vrátane Mateja Kazára na trať v komplexe Laura na Červenej Poľane už v nedeľu večer, neustúpila ani počas noci a pondelkového predpoludnia. Najskôr sa malo súťažiť o 7.00 h SEČ (10.00 h miestneho času), potom o 12.30 h SEČ (15.30). Po prehliadke tratí a vzhľadom na hmlu sa organizátori rozhodli pondelkový mužský program definitívne zrušiť.

Hmla je na svahoch Červenej Poľany v nadmorských výškach nad 700 m. Biatlonový komplex Laura sa nachádza vo výške 1450 m. Okrem hmly robí momentálne organizátorom problém aj udržiavanie trate v požadovanej kvalite, v pondelok na nej zakázali trénovať.

Obrazom: Desiaty deň na olympiáde v Soči

Podľa riaditeľa komunikácie MOV Marka Adamsa zostávajú podmienky v horských oblastiach Soči dobré a zatiaľ nehrozí, že by sa súťaže v náhradnom termíne neuskutočnili. Podľa člena jury biatlonových súťaží Fabrizia Curtaza nebola jediným problémom viditeľnosť. „Špeciálna soľ na spevňovanie tratí nefunguje. Organizátori posolili celú trať, ale neprišlo k žiadnej interakcii so snehom,“ priznal pre ONS Kurtaz.

Biatlonová súťaž i pondelkový snoubordkros mužov sú prvými pretekmi, ktoré museli organizátori odložiť vinou počasia. Niektorým síce už menili začiatky, ale boli to len minimálne posuny. „Najväčšou iróniou je fakt, že máme problém s hmlou. Zimné športy sú veľmi nepredvídateľné, podmienky na športoviskách sa neustále menia. Doteraz sme nemali žiadne zásadné pripomienky k podmienkam v horskej oblasti,“ povedal Adams.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Anastasia KuzminováDaria DomračevováGabriela SoukalováKaisa Mäkäräinenová