Grécko musí byť memento aj pre Slovensko, varuje Bugár

Béla Bugár
Predseda strany Most-Híd Béla Bugár. Foto: SITA/Diana Černáková

BRATISLAVA 10. júla (WEBNOVINY) – Grécko musí byť podľa predsedu strany Most-Híd Bélu Bugára memento pre Slovensko. Ako povedal v piatok pre agentúru SITA, neskúsení politici, ktorí nikdy neboli vo vláde a používajú populistické metódy, sú nebezpeční. Pripomenul, že vláda Ivety Radičovej padla pre rozšírenie eurovalu.

„Padla kvôli tomu, že neskúsení politici nasadli na vlnu populizmu. Či to už bol Richard Sulík, alebo Igor Matovič. Ak by sme euroval neprijali, nezachránime Portugalsko alebo Írsko. Aj Gréci začali robiť reformy, ale potom prišli voľby, populisti sa dostali do vlády na základe sľubov. Ako neskúsení politici mali nesplniteľné heslá, ktoré teraz nevedia splniť. A zrejme ani nechcú,“ vyhlásil Bugár s tým, že na jednej strane totiž grécky premiér Tsipras hovorí o hlasovaní proti prijatiu podmienok veriteľov, na druhej strane hovorí, že potrebuje peniaze.

Neskúsení politici môžu dostať Slovensko do problémov

Rozdávať môže však podľa Bugára len to, čo má. „V čase potreby šetrenia povolili mestskú dopravu v Aténach zadarmo. Teda, keď treba šetriť, rozdáva. Ale rozdáva z nášho, z našich peňazí. To nemôžeme akceptovať. Buď teda akceptuje podmienky, alebo musia odísť z eurozóny. To však musí byť memento aj pre Slovensko. Neskúsení a populistickí politici môžu dostať našu krajinu do ťažkých problémov. Je obrovská nezodpovednosť voliť takýchto politikov,“ zdôraznil

Bugár však odmietol povedať, ktorých slovenských politikov má na mysli. „Nemenujem. Narážam len na to, že je móda politikov deliť na starých a nových. Podľa mňa oveľa dôležitejšie je rozlišovať zodpovedných a populistických politikov. Žiadny skúsený politik nebude robiť to, čo Tsipras,“ konštatoval.

Zodpovedný politik nemôže sľubovať raj

Pripustil však, že aj niektorí „starí“ politici musia byť do istej miery populisti. „Niektorí sú, ale o tom práve hovorím, delenie nemôže byť starí a noví, ale to, či sú populisti alebo sa správajú zodpovedne. Zodpovedný politik nemôže sľubovať raj. Nemôžem sľubovať zrušenie daní. Veď to sa nedá splniť,“ povedal.

Podľa neho dá sa sľúbiť pomoc živnostníkom a malým podnikateľom, ktorých súčasná vláda likviduje. „Prečo by sme im nepomohli, ak sa zlepšil výber daní, rast ekonomiky je rýchlejší? To je rozdiel medzi súčasnou vládou a naším prístupom, ktorý máme v Občianskej vízii,“ dodal.

Predložený balíček gréckych reforiem nebude fungovať

Grécka vláda si chce najnovšie požičať až 53,5 miliardy eur, pričom táto suma prevyšuje o viac ako 12 miliárd eur celkový dlh Slovenska. Pritom ešte donedávna chceli „len“ 29 miliárd eur. Sľubujú pritom to, čo s pravdepodobnosťou hraničiacou s istotou nemôžu splniť, myslí si podpredseda strany Most-Híd Ivan Švejna.

V balíčku reforiem je podľa jeho slov síce viacero pozitívnych vecí, ako napríklad zníženie výdavkov na armádu či sľúbená privatizácia, avšak celkovo opatrenia, ktoré predložila grécka vláda, nedokážu vygenerovať sľúbených 12 miliárd eur do gréckeho rozpočtu.

Problémom je neplatenie daní

Problémom podľa Švejnu nie je výška daní, ktorú Gréci sľubujú momentálne zvýšiť, ale neplatenie daní celkovo, pretože Grécko je na čele rebríčka krajín Európskej únie s najhorším výberom daní. Takisto prísľub zvyšovať vek odchodu do dôchodku nebude účinným opatrením, keď v ich sociálnom systéme bude naďalej fungovať extrémne vysoký počet výnimiek. Pre ilustráciu, Slovensko podľa poslanca za Most-Híd dáva dnes na dôchodky cca 8 percent HDP, pričom Grécko 16 percent HDP.

V ich reformnom balíčku sľubujú znížiť tento podiel len o jedno percento na 15 percent HDP, čo podľa Švejnu samozrejme nestačí. Deficit dôchodkového systému v Grécku je až 25 percent, na Slovensku v súčasnosti okolo päť percent. „Preto nepovažujem za dobrý ´obchod´ požičať Grécku 53,5 miliardy eur výmenou za takýto balíček, o ktorom už dopredu vieme, že nemôže fungovať,“ uzavrel Švejna.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Béla BugárIgor MatovičIvan ŠvejnaRichard Sulík
Firmy a inštitúcie Most-Híd