Greenpeace sa odvolá proti uvaleniu väzby na jej aktivistov

Lawless
Herečku Lucy Lawless zatkli spolu s ďalšími šiestimi aktivistami z Greenpeace. Foto: SITA, AP

MOSKVA 27. septembra (WEBNOVINY) – Environmentálna organizácia Greenpeace sa chce odvolať proti uvaleniu väzby na jej aktivistov ktorých minulý týždeň zadržali pri pokuse vystúpiť na jednu z vrtných plošín plynárenského podniku Gazprom v Arktíde na protest proti tamojšej ťažbe.

Okresný súd v meste Murmansk vo štvrtok rozhodol, že 22 členov posádky lode patriacej Greenpeace zostane vo vyšetrovacej väzbe do 24. novembra. Ďalších osem aktivistov zostane vo väzbe tri dni, pričom o ich ďalšom osude rozhodne súd v nedeľu.

Všetkých 30 aktivistov, z toho 26 cudzincov zo 17 krajín, zadržiavajú vo väzenských zariadeniach v murmanskom regióne.

„Nedáme sa zastrašiť, proti väzbe sa odvoláme a spoločne vyhráme,“ uviedol vo vyhlásení výkonný riaditeľ Greenpeace Kumi Naidoo.

Federálny vyšetrovací úrad prípad kvalifikoval ako pirátstvo, za čo údajným páchateľom hrozí 15-ročný pobyt vo väzení a pokuta vo výške 500-tisíc rubľov (okolo 11 600 eur), aktivistov však zatiaľ formálne neobvinili.

Ruská pobrežná stráž plavidlo s vlajkou Holandska obsadila minulý týždeň v Barentsovom mori. Greenpeace trvá na tom, že Rusko nemalo na zásah právo, keďže aktivisti sa údajne plavili v medzinárodných vodách. Vrtná plošina Prirazlomnaja, ku ktorej sa aktivisti z Greenpeace údajne chceli pripútať, by mala začať fungovať v roku 2014. Greenpeace tiež odmieta obvinenia ruských úradov z toho, že jej aktivisti sa dopustili pirátstva. Aj podľa prezidenta Vladimira Putina aktivisti nie sú piráti, no porušili medzinárodné zákony.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Greenpeace