V Bratislave sa bude bicyklovať za záchranu Arktídy

Bicykel
Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 27. septembra (WEBNOVINY) – Organizácia Greenpeace Slovensko pripravila na piatok 27. septembra spolu s Cyklokoalíciou cyklojazdu Critical Mass, ktorá sa bude niesť v mrazivom arktickom duchu, témou je záchrana Arktídy.

Štartuje sa o 18:00 z Námestia SNP v Bratislave, agentúru SITA o tom informovala hovorkyňa organizácie Greenpeace Slovensko Lucia Szabová.

V piatok sa bude spoločne bicyklovať za záchranu Arktídy a jazda dostala aj tematický názov Ice Ride.

„Aj keď sa na prvý pohľad môže zdať, že to, čo sa deje v Arktíde, sa nás na Slovensku netýka, nie je to pravda. Arktída významným spôsobom ovplyvňuje a stabilizuje počasie na celej severnej pologuli, teda aj u nás,“ uviedla koordinátorka arktickej kampane Greenpeace Slovensko Mária Horská.

Ľad v Arktíde sa v posledných desaťročiach roztápa rekordnou rýchlosťou. Veľké ropné koncerny v tom však nevidia nič iné, ako príležitosť dostať sa za každú cenu k ďalším ziskom. „Je to začarovaný kruh – čím viac ropy sa spaľuje, tým rýchlejšie sa Arktída bude roztápať,“ uviedla hovorkyňa organizácie Szabová. Preto Greenpeace Slovensko vedie už od júna minulého roka kampaň, ktorej cieľom je vyhlásiť Arktídu za chránené územie.

Pravidelné cyklojazdy za zlepšenie podmienok pre cyklistov sa konajú každý mesiac vo viac ako 300 mestách po celom svete. V Bratislave sa už niekoľko rokov jazdí za viac cyklotrás a ústretový prístup k cyklistom vždy v posledný piatok v mesiaci. Každá Critical Mass má okrem toho aj svoju špeciálnu tému. Tentoraz je ňou Arktída a jej záchrana.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Greenpeace