Klaus chce o kvótach referendum, Sobotku slovne napadli

Václav Klaus
Bývalý prezident Českej republiky Václav Klaus. Foto: SITA/Jozef Jakubčo

PRAHA 25. septembra (WebNoviny.sk) – Bývalý prezident ČR Václav Klaus požaduje referendum alebo mimoriadne parlamentné voľby kvôli tomu, že sa súčasná česká vláda nehodlá brániť súdnou cestou voči európskym migračným kvótam. Premiér Bohuslav Sobotka postoj svojho kabinetu bráni argumentom, že by si Česká republika nerešpektovaním kvót poškodila svoju pozíciu na ďalšie rokovania.

„Ja sa budem usilovať o to, a mnoho ľudí ma o to najrôznejšími formami žiada, aby vláda zlegalizovala svoj postoj v Bruseli referendom či mimoriadnymi parlamentnými voľbami – a to považujem za zásadnú vec,“ povedal Klaus, ktorého v piatok citoval spravodajský server iDNES.cz.

Zemanovi nechce „liezť do kapusty“

Bývalý šéf Pražského hradu chce v tejto súvislosti iniciovať konzultácie s parlamentnými i neparlamentnými stranami, aby preskúmal ich postoj k možnosti konania referenda alebo predčasných volieb. Jeho vyjadrenie zaznelo v utorok večer v Českej televízii. Václav Klaus súčasne zdôraznil, že nechce v tomto smere v žiadnom prípade „liezť do kapusty“ súčasnej hlave štátu Milošovi Zemanovi, ktorého označil za „skvelého prezidenta“.

Česká vláda s kvótami na prerozdelenie migrantov medzi členské krajiny EÚ nesúhlasila, rovnako ako Slovensko, Maďarsko a Rumunsko, zatiaľ čo Fínsko sa hlasovania zdržalo. Odporcovia kvót však boli napokon prehlasovaní.

Slovenský premiér Robert Fico okamžite oznámil, že rozhodnutie ministrov vnútra EÚ nebude rešpektovať a napadne ho súdnou cestou. O žalobe uvažuje aj Maďarsko, ale česká vláda zvolila v tomto smere zdržanlivý postoj.

Sobotka chce hľadať spojencov do „bitky“

„Nemôžeme sa vyautovať oznámením, že pravidla v okamihu, keď sa nám nehodia, nebudeme dodržovať,“ povedal český premiér v rozhovore, ktorý dnes zverejnil server Novinky.cz. Sobotka zdôraznil, že v utorok schválené kvóty sa týkajú jednorazového prerozdelenia 120 000 utečencov. Česká republika v odpore voči nim neuspela, ale teraz sa podľa neho potrebuje sústrediť na boj proti trvalému relokačnému mechanizmu, ktorý chce zaviesť Európska komisia.

„Keby sme sa zaradili po boku Slovenska a oznámili, že rozhodnutie EÚ nebudeme rešpektovať a podáme žalobu, tak by sme si výrazne sťažili boj proti mechanizmu,“ zdôraznil Sobotka. ČR musí podľa neho v súčasnosti zaujať taký postoj, aby si do tejto „bitky“ našla nových spojencov, ktorí by jej pomohli vytvoriť postačujúcu blokačnú menšinu.

Premiér sa stal terčom nadávok

Nevyberanými slovami napadol vo štvrtok Sobotku jeden z návštevníkov vernisáže v Múzeu Podkrkonošia v severočeskom meste Trutnov. Predsedu vlády zasypal salvou nadávok pre jeho postoj k utečeneckej kríze. Muža museli z výstavy odviesť zamestnanci múzea a policajti, napísal spravodajský server Novinky.cz.

Malo by Slovensko prijať utečencov a pomôcť im?

„Zbabelec! Čo to tam vyvádzaš v tom Bruseli?“ kričal na premiéra mladík pri slávnostnom otvorení výstavy Kara – gigant československého kožušníckeho priemyslu z Trutnova. S odkazom na odmietavý postoj Bratislavy ku kvótam na prerozdelenie utečencov mladík českého premiéra vyzval, aby zastával rovnaký postoj ako Slovensko.

Muža z múzea vyviedli zamestnanci a ochranka. „Išiel ako namydlený blesk. Pekne ho chytili za golier a vypakovali von,“ zhodnotil zásah jeden z hostí vernisáže. Premiér ani ostatní návštevníci sa nenechali incidentom vyviesť z miery a na verbálny útok nereagovali. Polícia muža nezadržala. „Pokiaľ viem, žiadneho zadržaného v súvislosti s touto záležitosťou k nám nepriviezli,“ potvrdil denníku Právo zdroj z trutnovskej polície.

Vzhľadom na vulgaritu a nekorektnosť mnohých príspevkov k tejto téme nie je možné k článku pridávať komentáre.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Bohuslav SobotkaRobert FicoVáclav Klaus