Kollár: Po rozhodnutí súdu o nevine Pčolinského sa v Sme rodina poradíme, či sa má vrátiť na čelo SIS

Kollar foto titul.jpg
Predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina). Foto: SITA/Branislav Bibel

„Uvidíte, že ten človek ešte bude rehabilitovaný a bude sa mu musieť vyplatiť veľké odškodné,“ povedal predseda parlamentu a líder koaličného hnutia Sme rodina Boris Kollár na adresu svojho bývalého nominanta Vladimíra Pčolinského na poste šéfa tajnej služby, ktorý je vo väzbe pre korupciu.

Kollár v rozhovore pre portál Webnoviny.sk odpovedal aj na otázku, či šéf OĽaNO Igor Matovič stojí na jeho strane v snahe skrátiť kolúznu väzbu. S ministerkou spravodlivosti Máriou Kolíkovou (Za ľudí) stále pracujú na dohode, ako dĺžku väzby upraviť.

Šéf parlamentu tiež povedal, ako je na tom zdravotne po vlaňajšej dopravnej nehode a či je jeho vodičom stále človek, ktorý bol za volantom aj v čase nehody.

Rokovanie parlamentu ste odložili o týždeň pre spor o navýšenie štátneho rozpočtu. Rovnaký krok ste urobili aj počas vládnej krízy v marci. Nie je koalícia pred novou krízou?

Zatiaľ vláda funguje a myslím si, že premiér Eduard Heger to robí dobre. Zákony sa prijímajú v parlamente, takže ten cirkus necítime. Názorové rozdiely môžu byť. Tiež mám názorový rozdiel s pani ministerkou Kolíkovou o kolúznej väzbe.

Richard Sulík (SaS) a Igor Matovič sa sporia, či rozpočet navýšiť o 3,4 miliardy eur. Kde stojí Sme rodina v tomto spore?

Navýšiť to musíme. Od Richarda Sulíka alebo od SaS asi ťažko môžeme očakávať, že budú pozerať na ľudí, na sociálny systém. On má viac-menej agendu zameranú na podnikateľov. To je v poriadku. Za to ho nebudem napádať, ale musím povedať, že teraz ide proti svojim podnikateľom.

Keď sa neotvorí rozpočet, nebudeme môcť dať pomoc podnikom a podnikateľom. Nebudeme môcť vyplatiť ani sociálne záležitosti. Koniec-koncov treba dotovať železnice, ktoré nedostali plný balík na fungovanie na celý rok. Nevedeli by sme vypraviť vlaky, vyplatiť mzdy. Ministerstvo práce by nemohlo vyplácať dávky. No tak to snáď nemyslia vážne!

Od jesene koalícia tlačí pred sebou ústavný zákon o rozpočtovej  zodpovednosti. Aj tu je spor medzi SaS a Igorom Matovičom. Ak ani v júni nebude dohoda, opäť sa odloží tento zákon?

Tak asi je lepšie ho odložiť ako rozvadiť vládu. Pravdepodobne to asi takto dopadne.

Je rozumné, aby súčasťou tohto zákona nebola daňová brzda?

Musíme sa dohodnúť ako štvorkoalícia, čiže všetci štyria partneri a musíme nájsť zhodu. Verím, že ju nájdeme.

Neviem, či potrebujeme počas tejto krízy kupovať ďalšie stíhačky.

Diskutuje sa aj o zvyšovaní daní. Sme rodina by podporila zvyšovanie DPH?

Nie sme nastavení na zvyšovanie, skôr preferujeme znižovanie alebo šetrenie peňazí v štátnom aparáte. Tam by sme mali hľadať zdroje. Možno si môžeme povedať, že sa pozrieme aj na rozpočet armády. Neviem, či potrebujeme počas tejto krízy kupovať ďalšie stíhačky. Myslím si, že teraz treba pomôcť ľuďom.

Bude to na ministrovi financií. Do toho vstupovať nebudem. Je to úloha ministra financií, aby na to našiel peniaze. Je to jeho robota, jeho rezort, jeho zodpovednosť. Pevne verím, že nám na vláde alebo v koaličnej rade predloží takú formu zdrojov, aby mohol naplniť plány sociálnej reformy, že to bude kryté nie ďalším zadlžovaním obyvateľstva alebo zvyšovaním cien cez DPH.

Vo veľkom sa hovorí o podpore rodín. Najrýchlejší bol opozičný Hlas, ktorý prišiel s jednorazovým príspevkom 300 eur na každé jedno dieťa. Okamžite ste reagovali, že príspevok podporíte. Nakoniec ste tak neurobili. Nechali ste sa Pellegrinim uniesť?

Nie, najrýchlejší nebol Hlas, ale Sme rodina. Keď bola koaličná kríza, tak každý mal nejaké personálne požiadavky, no Sme rodina nemala žiadnu. Pre zotrvanie vo vláde sme žiadali pomoc pre gastrosektor a cestovný ruch na úrovni 160 miliónov. Tie sme dostali a teraz idú najviac postihnutému sektoru. Chceli sme aspoň nejaké moratórium na zastavenie výkonu exekúcií. Teraz to ideme predkladať do vlády.

Mali sme tam aj jednorazové vyplatenie 200-300 eur rodinám s deťmi. Toto nám odsúhlasili koaliční partneri, ale nič sa potom nedialo. Na to došiel pán Pellegrini s návrhom. Povedal som, že keď to vláda neurobí a nedodrží, čo sľúbila pri koaličnej kríze, tak potom natvrdo podporím opozičný návrh Pellegriniho.

Vtedy sa rýchlo zvolala koaličná rada, že toto nemôžeme. Dobre, tak prišiel nápad, že najrýchlejšie sa peniaze dajú dať cez rozhodnutie vlády. To je tých 333 eur pre rodiny v hmotnej núdzi. Veľmi ma mrzí, že niektorí opoziční politici tak hlboko klesli, že začali ľuďom cez sociálne médiá podsúvať, že sme to dali len neprispôsobivým, Rómom a neviem komu.

Môžem povedať, že 74 percent pomoci pôjde rodinám s jedným, dvomi alebo maximálne tromi deťmi. To určite nie sú matky z osád. Jedna štvrtina rodín, ktoré dostanú 333 eur okamžite, tak vpadla do záchytného sociálneho balíka len posledný rok počas COVID-u.

Kollar foto rodiny.jpg
Predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina) Foto: SITA/Branislav Bibel

Ďalšie rodiny si pomoc nezaslúžia?

Teraz ideme predložiť do parlamentu zákon, kde by sme mali priniesť ďalšiu podporu pre rodiny. Je predpoklad, že by to mohol byť skoro dvojnásobok životného minima. To je však strašne málo. Sme rodina bude trvať na tom, aby tá výška bola mediánová. Čiže rodina, ktorá má 1 000 eur hrubý príjem, tak aj tá dostane príspevok. Keď máme medián, čo je najväčší priemer všetkých miezd na Slovensku, tak zacielime na najviac rodín na Slovensku.

Pán Pellegrini chcel dať aj tým neprispôsobivým, aj bohatým 300 eur. Nevidím dôvod, prečo by mal Boris Kollár dostať 300 eur na dieťa. Prečo by som mal dostať cez 3 000 eur od štátu na moje deti? Mám slušný plat v parlamente, aj moje firmy mi vedia vykryť starostlivosť o deti. Alebo prečo by mali dostať 300 eur deti pána Brhela, Haščáka, Kmotríka alebo Počiatka?

K  sume 333 eur sa ako prišlo, lebo pôsobí vtipne?

Je to zapamätateľné, veľmi pekné číslo.

Kľúčovou témou pre Sme rodina je výstavba nájomných bytov. Koľko ich stihnete postaviť do konca volebného obdobia?

Nový stavebný zákon budeme predkladať na júlovú schôdzu. Dnes na Slovensku trvá stavebné konanie na úrovni rovníkovej Afriky. Na Slovensku chýba cca 220-tisíc nájomných bytov. Chceli by sme postaviť asi 100-tisíc nájomných bytov do roku 2030, ale do roku 2023-2024 by sme chceli odovzdať okolo 10 až 15-tisíc bytov. Keď návrh zákona prijmeme, developeri začnú stavať niekedy na jar budúceho roka. Za dva až dva a pol roka by to mali stihnúť. Záleží od záujmu ľudí, ale máme vypočítané, že by to mohlo vyjsť.

Pevne verím, že sa nám to podarí a že sa táto vláda nerozpadne skôr, ako to prijmeme.

Nájomné byty budú približne o 33 percent lacnejšie ako trh, a to je minimum. Keď dnes je komerčné bývanie v Bratislave na úrovni okolo 600 eur, nájomný byt  by bol na úrovni okolo 390 eur. Je vysoko pravdepodobné, že to pôjde na 50 percent ceny okolo 300 eur, lebo sa budú môcť zapojiť aj veľké fabriky. Až do 50 percent nájomného by ho mohli hradiť.

Rokovali sme s automobilkami. Volkswagen požaduje od štátu 10-tisíc nájomných bytov. Hovorili sme s vedením Jaguaru v Nitre. Oni už dnes dotujú nájomné bývanie zamestnancov na úrovni, tuším, 150 eur. Pevne verím, že sa nám to podarí a že sa táto vláda nerozpadne skôr, ako to prijmeme.

Proti návrhu sa búria obce a mestá, že prídu o svoje právomoci. Je nevyhnutné, aby mal štát hlavné slovo spolu s developermi?

To nie sú právomoci miest a obcí. Je to prenesený výkon štátnej moci. Pokiaľ to nevedeli menežovať obce a mestá, ktoré vytvorili dlhé čakacie lehoty na vydanie stavebného povolenia, tak sa musí o to postarať štát. Nie je mysliteľné, aby ste čakali na vydanie stavebného povolenia rok a pol, dva.

Nebudú ukrátení o svoje práva pôvodní obyvatelia a bytovky vyrastú nekontrolovane kdekoľvek?

Nemôžu kdekoľvek vyrásť. Na to je územný plán. Keď starosta povie, že na tomto mieste nevyrastie žiadna bytovka, no tak tam nevyrastie, ale keď povie, že toto je územie, kde budú stáť bytovky a odsúhlasia to poslanci, tak už nebude na starostovi, či to bude zdržiavať. Keď tam príde investor, bude môcť okamžite stavať, lebo do 50 dní bude mať stavebné povolenie.

Rozhodovanie o skrátení väzby z dielne Sme rodina sa preložilo na jún. V tejto veci ste sa dostali do sporu s ministerkou spravodlivosti Máriou Kolíkovou. Nemrzí vás ostré vystúpenie proti nej v parlamente?

Nie, keby ste počuli, čo povedala predtým. Nezobudil som sa a len tak som si povedal, dnes budem ostro vystupovať proti pani ministerke. Mala vystúpenie a povedala niečo, čo nebolo korektné. Nebudem sa k tomu vracať, lebo ju nebudem napádať.

Už ste dospeli k dohode?

Stále na tej dohode pracujeme. Pevne verím, že budeme vedieť nájsť nejaký prienik a že sa zhodneme.

Vladimír Pčolinský je dva mesiace vo väzbe a dodnes nebol zbavený mlčanlivosti. Ako sa ten človek má brániť?

Čo je pre vás červená čiara pri dĺžke väzby?

V Rakúsku sú dva mesiace, v Česku tri mesiace, v Nemecku šesť mesiacov a my sme na úrovni 50-tych rokov Československa, keď tu boli politické procesy. Principiálne mi ten zákon neprekáža. Prekáža mi, že sa zneužíva alebo nadužíva. Vladimír Pčolinský je dva mesiace vo väzbe a dodnes nebol zbavený mlčanlivosti. Ako sa ten človek má brániť?

To znamená, že orgány nekonajú. To je problém. Keď to vedia stihnúť za dva mesiace v Rakúsku, však tam tiež majú lotrov. Aj v Česku, a nie sú tam problémy. Lenže tu sa stáva, že aj deväť mesiacov nie je urobený úkon. Keď systém zlyháva, treba ho napraviť.

Igor Matovič vám nevyčíta, že tlačíte na skracovanie lehôt väzby, lebo sa z nej môžu dostať ľudia, ktorých ešte v opozícii kritizoval?

Keď skrátite kolúznu väzbu, neznamená to, že niekoho pustíte na slobodu. Nepustíte, len neobmedzujete jeho práva. Nesmieme si zamieňať kolúznu väzbu s trestom. Ten nasleduje po spravodlivom súde. Advokáta Ribára žiadny súd neodsúdi. Ústavný súd ho pustil. Zavreli nevinného človeka za trestný čin, ktorý nespáchal. Nesmel telefonovať so ženou, s vlastnými deťmi nebol dva roky v kontakte. To si uvedomte. Žil v tri a pol metrovej kobke bez kontaktu s rodinou. Nič nespáchal. Teraz ho pustia po dvoch rokoch? To kde sme? Aj Jankovskú, keby po deviatich mesiacoch pustili, neznamená to, že ju púšťame na slobodu. Nie, ona bude ďalej trestne stíhaná.

Je Matovič na vašej strane?

Neviem, na akej je strane. Hovorím za seba, za našu stranu. Keď budem v OĽaNO, budem hovoriť za OĽaNO.

Keby nebol vo väzbe aj váš nominant, niekdajší riaditeľ SIS Vladimír Pčolinský, rovnako by vám ležala na srdci dĺžka väzby?

Začal som s tým vlani v jeseni. Už vtedy som požiadal ministerku Kolíkovú o zmenu. Kde bol vtedy Pčolinský? Bol na čele SIS. Vystúpil som na výbore pre obranu a bezpečnosť po smrti generála Lučanského a povedal som, že pripravím návrh. Ministerka povedala, že bude otvárať Trestný zákon a zriadi komisiu, ale mňa to už prestalo baviť.

Len kecy a nič sa nedialo. To sú len kecy, kecy, kecy a nič sa nerobilo. Však už je ministerkou rok a stále to neurobila. Pýtal som sa jej v septembri minulého roku, dodnes to nie je urobené. Po smrti generála Lučanského som ju o to požiadal. Dodnes to nie je urobené.

Začali sa pohyby, až keď som podal vlastný návrh. Myslím si, že to je odpoveď. Ale pozor, to nie je len môj názor. Mal som tu šéfov advokátskej komory, mám stanovisko z Helsinského výboru z Česka. My sme tu v minulom storočí. Mám stanovisko dekana právnickej fakulty, o čom sa tu bavíme? Toto nie je Kollárov výmysel.

Veríte Vladimírovi Pčolinskému, že nezobral úplatok 20-tisíc eur?

Verím. Na sto percent som presvedčený, že sa to aj dokáže. Uvidíte, že ten človek ešte bude rehabilitovaný a bude sa mu musieť vyplatiť veľké odškodné.

Vymysleli si to na neho jeho bývalý námestník Boris Beňa a Ľudovít Makó?

Som presvedčený o jeho nevine.

Po zadržaní Vladimíra Pčolinského sa hovorilo o tom, že by mal byť zbavený mlčanlivosti, aby sa mohol brániť. Špeciálny prokurátor Daniel Lipšic však hovorí, že sa môže brániť akýmkoľvek spôsobom a nie je potrebné ho zbaviť mlčanlivosti. Čo na to hovoríte?

Pán špeciálny prokurátor nemá pravdu. Bohužiaľ. Ťahá za kratší koniec, lebo tento zákon môže vysvetľovať jedine Národný bezpečnostný úrad. Ten dal jasné stanovisko, že musí byť zbavený mlčanlivosti. Vladimír Pčolinský je príslušníkom SIS a tam platí lex specialis o SIS. On nie je bežný zamestnanec kriminálky, je príslušník SIS. Lex specialis je nad všetkým, tam sa jasne hovorí, za akých podmienok a kedy môžu títo ľudia vypovedať.

Keď vyšetrovatelia vedeli v iných kauzách žiadať príslušníkov SIS o zbavenie mlčanlivosti, pýtam sa, prečo dodnes neurobili takýto úkon. S pani prezidentkou som hovoril, povedala, že keď dostane žiadosť od vyšetrovateľa, okamžite ho zbaví mlčanlivosti. Dodnes ju nedostala.

Neľutujete dnes, že ste podporili za špeciálneho prokurátora Daniela Lipšica a za generálneho prokurátora Maroša Žilinku?

Neľutujem. Vôbec. Myslím si, že jeden aj druhý sú odborníci, aj keď Daniel Lipšic má teraz trošku problém, že skoro v každom druhom prípade sa musí namietnuť, lebo veľmi veľa prípadov zastupoval. Ale tie kauzy v čase pominú a už budú pripadať nové.

Vladimír Pčolinský
Bývalý riaditeľ Slovenskej informačnej služby (SIS) Vladimír Pčolinský. Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel.

Súčasný šéf SIS Michal Aláč je nominant Sme rodina?

Navrhli sme ho.

V prípade, že súd rozhodne o nevine Pčolinského, budete trvať, aby sa vrátil na čelo SIS?

Budeme sa o tom v strane radiť.

Keď si pozriete posledný konflikt, tak neviem, či sa niečo zásadnémzmenilo.

Zmenilo sa fungovanie koalície po výmene premiéra?

Keď si pozriete posledný konflikt, tak neviem, či sa niečo zásadné zmenilo. Môžem povedať, že pán Heger robí svoju prácu dobre. Snaží sa byť stmeľujúcim prvkom koalície. Hľadá vždy kompromis. Nehrotí veci a čas ukáže, či bude dobrým premiérom alebo zlým.

Keď chcete niečo dôležité prerokovať, idete za Hegerom alebo za Matovičom?

Keď potrebujem niečo od vlády, idem za Hegerom. Keď potrebujem niečo po straníckej línii v rámci koalície, samozrejme, idem za Igorom Matovičom. Je predsedom najsilnejšej koaličnej strany, a tým pádom je šéfom aj Eduarda Hegera.

Je evidentné, že spory medzi Sulíkom a  Matovičom pokračujú. Dá sa takto dlhodobo fungovať?

Spory alebo iný pohľad na niektoré veci mám aj ja. To ale neznamená, že by to narúšalo chod koalície. Zatiaľ sa nenarušil ani chod vlády, ani parlamentu. V prípade cirkusu, že sa zablokuje vláda alebo parlament, odchádzame.

Nehrozilo by, že už v ďalšej koalícii nemusíte byť?

To je možné, ale predsa nemôžeme podporovať nejakú agóniu. Zatiaľ takáto kríza nie je.

Myslíte si, že v ďalšej vláde by ste boli opäť žiadanou nevestou, ako ste to kedysi povedali?

O tom rozhodujú voliči. Určite nebudem traumatizovať spoločnosť. Keby sa mal znova vrátiť cirkus, myslíte si, že ľudia by chceli takúto vládu? Myslím si, že vtedy je čestné povedať – nejde to, ospravedlňujeme sa vám a ideme do predčasných volieb.

Aj v trojici by sa dalo pokračovať a nepotrebujete podporu nezaradených.

Myslíte si, že Sulík dokáže s pokojom prijímať osobné útoky Matoviča až do riadneho termínu volieb?

(Povzdych) Tak to sa musíte spýtať Richarda Sulíka a Igora Matoviča.

Viete si v krajnom prípade predstaviť, že ak by SaS odišla z koalície, že by ste fungovali v trojici s podporou nezaradených poslancov?

Aj v trojici by sa dalo pokračovať a nepotrebujete podporu nezaradených.

Kollar foto rozmaz.jpg
Predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina) Foto: SITA/Branislav Bibel

Boli by pre vás prijateľnými partnermi do vlády Hlas a Smer?

Neviem, či po voľbách vôbec budem v parlamente. Keď sa tam dostanem, potom sa ma opýtajte.

Ale s Petrom Pellegrinim máte slušný vzťah.

Peter Pellegrini založil štandardnú stranu. Pevne verím, že sa odstrihne od Smeru, že to bude iná strana. Má tri roky na to, aby nás presvedčil, že to tak je. Áno, mám s Petrom Pellegrinim normálny, štandardný, opozično-koaličný vzťah. Na rozumných veciach sa vieme zhodnúť. Veľakrát Hlas hlasuje za vládne návrhy zákonov. Prečo by som mu mal teraz za to nadávať. Rozhodne nevidím aktuálne dôvod na nejaký konflikt s Petrom Pellegrinim.

Problematický by bol Smer, pretože Robert Fico vás dlhodobo kritizuje za vašu minulosť?

Pozrime sa na minulosť pána Fica. Moja minulosť nikoho neokradla. Minulosť pána Fica nám dala jasne ukážku mafiánskeho štátu, ktorý tu vznikol a ktorý nám rozobral polku republiky. Takže moje stanovisko k Robertovi Ficovi je jasné.

Ak  ústavný súd odobrí referendovú otázku, budete ľudí odrádzať od účasti v referende o predčasných voľbách?

V žiadnom prípade. Nikto nemôže odo mňa chcieť, aby som robil kampaň a ľudí nabádal, aby išli k referendu. Ale nebudem ani nikoho odrádzať. Je to priama demokracia, ľudia sa môžu vyjadriť. Keď raz bude 50 percent prítomných na referende, bude platné a ľudia sa vyslovia, že chcú predčasné voľby, naše hnutie Sme rodina dodá 17 hlasov a skráti si volebné obdobie.

Rozprávali ste sa v koalícii, čo v prípade, že referendum bude úspešné?

Nerozprávali sme sa, ale za seba hovorím, zahlasujeme za výsledky referenda.

Rátate s tým, že ústavný súd odobrí referendovú otázku?

Nesmiem vstupovať do toho, nemôžem ani ovplyvňovať súdy. Pevne verím, že ústavný súd to odobrí a referendum bude vypísané. Totižto 600-tisíc ľudí sa podpísalo pod referendum, a to je obrovská masa ľudí. Nemôžeme to nerešpektovať alebo sa tváriť, že sa to nestalo. Nebudeme vstupovať do práce ústavného súdu, keď rozhodne inak, budem ho rešpektovať. Ale ak by sa neuskutočnilo, veľmi by to polarizovalo spoločnosť a nebolo by to dobré.

Vlani ste mali vážnu dopravnú nehodu. Ste už fyzicky fit?

Nie. Každý deň ráno a večer mám jeden a pol hodiny rehabilitácie. Stále neviem poriadne otáčať krkom. Jedna cieva je úplne upchatá trombom. Dostáva sa mi krv do mozgu len z druhej strany. Našťastie je to párový orgán. Takže mám to trvalo poškodené. Asi už ten fyzický výkon nebude taký ako kedysi. Ale bojujem s tým.

Vozí vás ďalej vodič, ktorý riadil v čase nehody vašu limuzínu?

Áno. Absolútne mu verím a cítim sa s ním bezpečne.

Poznáte aj výsledok vyšetrovania, kto bol vinný?

Určite sme nemohli byť vinní, keď sme išli na zelenú po hlavnej a zboku do nás niekto nabúral. O tom sa predsa nebudeme ani baviť.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Boris Kollár
Firmy a inštitúcie SIS Slovenská informačná službaSme rodina